Viena diena Prahoje su miesto pasu: ką nuveikti, ką pamatyti ir ar verta?

Atsiradę tiesioginiai “airBaltic” skrydžiai maršrutu Vilnius–Praha, tikiu, paskatins ne vieną apsilankyti nuostabioje, istorijos, kultūros ir meno kupinoje Čekijos sostinėje! Vos 1 val. 45 min. trukmės skrydis, ir jau vaikštau Prahos senamiesčio grindiniu, mėgaujuosi pasiplaukiojimu ilgiausia Čekijos upe Vltava bei grožiuosi panoraminiais vaizdais iš daugybės čia esančių bokštų. Apsilankyti verta ne tik Prahoje – Centrinės Bohemijos regione galima pamatyti dar daugiau (apie tai – kitame pasakojime!).

6/11/202510 min read

Atsiradę tiesioginiai “airBalticskrydžiai maršrutu Vilnius–Praha, tikiu, paskatins ne vieną apsilankyti nuostabioje, istorijos, kultūros ir meno kupinoje Čekijos sostinėje! Vos 1 val. 45 min. trukmės skrydis, ir jau vaikštau Prahos senamiesčio grindiniu, mėgaujuosi pasiplaukiojimu ilgiausia Čekijos upe Vltava bei grožiuosi panoraminiais vaizdais iš daugybės čia esančių bokštų. Apsilankyti verta ne tik Prahoje – Centrinės Bohemijos regione galima pamatyti dar daugiau (apie tai – kitame pasakojime!)

Bilietai į vieną pusę kainuoja maždaug nuo 55 eurų, o tiesioginiai skrydžiai vykdomi ketvirtadieniais ir šeštadieniais. Beje, kai kuriuose “airBalticlėktuvuose jau veikia nemokamas „Wi-Fi“ internetas (manajame veikė viso skrydžio metu – nerealu!), o iki metų pabaigos planuojama jį įdiegti visuose “airBaltic lėktuvuose.

Iki šiol man neteko naudotis jokia miesto lankytojo kortele, į kurią būtų įskaičiuota dauguma lankytinų vietų, tačiau būtent Prahoje turėjau progą išbandyti Prague Visitor Pass ir įvertinti, ar verta įsigyti tokią kortelę ir ar ji padeda sutaupyti? 48 valandų miesto pasas kainuoja 105 eurus (2600 CZK) ir į jį įeina daugiau nei 70 veiklų: muziejai, bokštai, ekskursijos, neribotas viešasis transportas (įskaitant kelionę iš/į oro uostą), taip pat pasiplaukiojimas Vltavos upe ir kita.

Aš miesto pasu naudojausi per programėlę - labai patogu! Prieš kelionę parsisiunčiau aplikaciją, iš anksto aktyvavau Prague Visitor Pass, susižymėjau vietas, kurias noriu aplankyti, susidėliojau patogiausią maršrutą ir laukiau kelionės. Kiekvienoje lankytinoje vietoje tereikėjo kasoje parodyti QR kodą ir gauti popierinį tos vietos bilietą. Kai kur būtina išankstinė rezervacija, tad šioks toks planavimas reikalingas norint maksimaliai pasinaudoti kortelės privalumais.

09:00 – ekskursija po miestą su gide

Su Prague Visitor Pass galima pasirinkti vieną iš kelių ekskursijų su gidu – pavyzdžiui, apsilankymą viduramžių požemiuose ar pasivaikščiojimą po žydų kvartalą ir galimybę sužinoti daugiau apie jų bendruomenės istoriją, tradicijas, likimą. Kadangi į Prahą atvykome su kitais žurnalistais ir Čekijos turizmo atstove, visi drauge leidomės į ekskursiją po senamiestį.

Rytą pradėjome viešbučio pusryčiais ir susitikimu su gide, kuri dvi valandas vedžiojo mus po įvairius senamiesčio kampelius, dalijosi istorijomis ir atkreipė dėmesį į detales, kurių pati, ko gero, nebūčiau pastebėjusi.

Pirmiausia aplankėme 1920 metų Svetozor pasažą, atspindintį tarpukario architektūros dvasią ir jame pamatėme 1947 metais sukurtą vitražą Tesla. Pasažas yra visai šalia mažiau žinomos Church of Our Lady of the Snows bažnyčios bei žavaus rožių sodo. Praėjome pro Estates Theatre – teatrą, kuris veikia nuo 1783 metų ir yra pastatytas grafo Nostico Rienecko, kuris siekė išaukštinti savo gimtąjį miestą. Šiame teatre pats Mocartas dirigavo savo sukurtai operai “Don Žuanas” („Don Giovanni“). Pakeliui praėjome Parižska gatvę – vieną prabangiausių Prahoje, taip pat savivaldybės rūmus (Municipal House) – didingą pastatą, kuriame dabar vyksta koncertai ir iškilmingi renginiai, įsikūrę restoranai ir barai. Greta – Parako vartai (Powder Gate) – viena iš seniausių įėjimo į miestą vietų, kadaise buvę parako sandėliai. Jei turite laiko, galite užlipti į šį bokštą ir pasidairyti iš 44 metrų aukščio – įėjimas paprastai kainuoja 200 CZK, t.y. 8 EUR, o su miesto pasu – nemokamai. Be viso to, gidė parodė ir vieną iš vietų, kur lankydavosi Albertas Einšteinas, nes Prahoje jis praleido 16 mėnesių.

Vaikščiodami senamiesčiu stabtelėjome desertui – ir ne bet kokiam, o pačiam tradiciškiausiam. Pasak gidės, tikrasis tradicinis čekų desertas yra ne trdelnik, kaip mano dauguma turistų, o kolače – bandelė su aguonų, varškės, uogų ir kitais įdarais. Paragavome kelis skirtingus variantus jaukioje mažoje kavinukėje “Kolacherie”.

Ekskursiją baigėme Senamiesčio aikštėje, kur akį traukia garsusis astronominis laikrodis Orloj. Kiekvieną valandą nuo 9:00 iki 23:00 čia vyksta trumpas spektaklis ir pradeda judėti dvylikos apaštalų bei kitų simbolinių figūrėlių procesija. Tai vienas svarbiausių miesto simbolių, rodantis ne tik laiką, bet ir astronominius duomenis: zodiako ženklus, mėnulio fazes, saulės padėtį. Aikštė šio išskirtinio spektaklio metu, kurį stebėjome 11 valandą, buvo pilna žmonių, tačiau gidė minėjo, kad vėliau jų susirenka dar daugiau. Beje, toje pačioje aikštėje verta atkreipti dėmesį į įdomų paminklą ir ženklą ant grindinio, vadinamąjį meridianą, kuris veikia kaip geografinis orientyras. Jis nurodo vidurdienį: tuo metu paminklo šešėlis tiksliai krenta ant šio ženklo (vasarą – apie 13 valandą).

Gidė taip pat pasidalijo įdomiais faktai, pavyzdžiui, kad ant senamiesčio namų galima pamatyti du numerius: mėlynus – dabartinius adresus, ir raudonus – istorinius numerius, naudotus iki dabartinės sistemos įvedimo. Taigi, jei norite rasti barą ar išsikviesti taksi, naudokitės mėlynu namo numeriu.

Tokios dviejų valandų ekskursijos įprasta kaina 600 CZK (~24 EUR), tačiau su Prague Visitor Pass – nemokamai.

Pasibaigus ekskursijai turėjome laisvą pusvalandį iki kitos suplanuotos veiklos, tad su keliais kolegomis nusprendėme užlipti į Rotušės bokštą, kuriame įmontuotas ir astronominis laikrodis. Iš 70 metrų aukščio atsiveria nuostabi miesto panorama. Per tą pusvalandį spėjome pakilti, apsidairyti ir pasidaryti puikių nuotraukų. Jei tik turėsite galimybę – labai rekomenduoju užlipti ir jums. Bilietas kainuoja 350 CZK (~14 EUR), pakilimas liftu papildomai 100 CZK (~ 4 EUR), tačiau su miesto pasu viskas nemokamai.

12:00 – Clementinum: astronominis bokštas ir barokinė biblioteka

12 valandą mūsų kompanijai buvo rezervuotas apsilankymo laikas į įspūdingą istorinių pastatų kompleksą - The Clementinum Astronomical Tower and Baroque Library, kuriame anksčiau veikė jėzuitų kolegija. Aplankėme astronominį bokštą, Meridianų salę ir, žinoma, vieną gražiausių istorinių bibliotekų Europoje, saugančią 27 000 darbų. Čia apsilankyti galima tik su gido vedama ekskursija (reikalinga išankstinė rezervacija). Šiek tiek gaila, kad po pačią biblioteką pasivaikščioti negalima – leidžiama prieiti iki tam tikros vietos ir pasigrožėti ja iš šalies, bet net ir toks žvilgsnis atima žadą. O vaizdas nuo bokšto viršaus, kuriame galiausiai apsilankėme, dar kartą primena, koks gražus yra Prahos senamiestis.

Bilieto kaina 380 CZK (~15 EUR), tačiau su miesto kortele – nemokamai.

13:00 - Karolio tiltas + Vrtba sodai

Keliauju link Karolio tilto, tačiau pakeliui stabteliu, kad užlipčiau 138 laiptelius į senamiesčio pusėje esantį Karolio tilto bokštą – įprastai tai kainuoja apie 10 eurų, bet su miesto pasu – nemokamai. Tiesa, jei reikėtų mokėti, tikriausiai šią pramogą būčiau praleidusi – po apsilankymo kituose bokštuose šis jau nepaliko tokio stipraus įspūdžio, o ir užtrukau neilgai. Vis dėlto buvo smalsu pasižiūrėti į garsųjį tiltą iš viršaus – vaizdas gražus ir visai kitoks nei vaikštant apačioje.

Tačiau tikrasis atradimas laukė kitoje tilto pusėje – Vrtba sodai (The Vrtba Gardens). Tai pasislėpęs perlas Mala Strana rajone, kurį daugelis turistų tiesiog praeina nepastebėję! Šie barokiniai, terasiniai sodai suformuoti su nepaprastu kruopštumu, erdvės itin jaukios ir gražios, o nuo viršutinių terasų atsiveria puikūs vaizdai į Prahos senamiesčio stogus. Pasiimkite užkandžių ir prisėskite čia trumpai atokvėpio pertraukai – tai viena ramiausių ir jaukiausių vietų mieste.

Įėjimas – 150 CZK (~6 EUR), tačiau su miesto pasu – nemokamai.

14:00 – Prahos pilis + Šv. Vito katedra + Karališkoji salė + Auksinė gatvelė ir netikėtai atrastas vynuogynas miesto centre

Toliau mūsų su kolege žurnaliste Vaida https://www.pokeliones.lt/ planuose numatytas apsilankymas Prahos pilies komplekse, kurį mačiau bene nuo visų senamiesčio bokštų apžvalgos aikštelių. Tai tikra miesto ikona, todėl jaučiau pareigą ją aplankyti. Iki pilies atėjome pėsčiomis, nes atstumas tikrai nedidelis. Nustebino tai, kad pilies komplekso teritorijoje nebuvo itin daug turistų, eilėse laukti nereikėjo ir visur galėjome gana ramiai pasivaikščioti. Aplankėme Šv. Vito katedrą, Karališkąją salę, Auksinę gatvelę. Pastarojoje buvo daugiausia žmonių – smalsuolių bandančių patekti į kiekvieną mažytį namelį ir pasižvalgyti jame.

Įėjimas į visus objektus buvo nemokamas su miesto kortele (įprasta viso komplekso bilieto kaina – 450 CZK, apie 18 EUR.)

Nors pilies komplekso teritorija nėra labai didelė, bet viską apžiūrėti visvien užtrunka - rekomenduočiau skirti bent 2 valandas. Mes nespėjome surasti sodų, nes sužinojusios, kad visai šalia, ant šlaito, yra vynuogynas su restoranėliu ir panoraminiais vaizdais, nusprendėme keliauti ten ir atsipūsti po daugybės įspūdžių. Prie restorano pasitinka darbuotojas, pasiūlo pasirinkti norimą vyną – susimokame vietoje ir einame prie norimo staliuko. Nuo kiekvieno jų atsiveria vaizdas į senamiestį, stogus, tiltus, kalvas ir, žinoma, vynuogyną! Galiu drąsiai rekomenduoti šią vietą, jei lankysitės Prahoje – „Villa Richter / St. Wenceslas Vineyard“

17:00 – Plaukimas Vltava upe

Su miesto pasu buvo keli variantai plaukimui Vltavos upe, iš kurių pasirinkau sau tinkamiausią - 45 min. trukmės plaukimą nedideliu senoviniu laivu, su audiogidu ir pasirinktinu nemokamu gėrimu. Mažo laivo privalumas – galimybė įplaukti į siauresnius kanalus ir praplaukti žemesnius tiltus, ko negali padaryti didesni laivai. Tai suteikė papildomų vaizdų ir įspūdžių, ypač plaukiant siaurais kanalais Mala Strana rajone. Kartais atrodė, lyg būčiau atsidūrusi Venecijoje. Įsivaizduoju, kad plaukimas saulėlydžio metu būtų dar įspūdingesnis, tačiau net ir dienos metu tai buvo nuostabus poilsis ir miesto pažinimas kitu kampu. Įprastai šis plaukimas kainuoja apie 22 EUR, bet su miesto pasu – nemokamas.

18:00 – Žydų kvartalas

Iki suplanuotos vakarienės turėjau dar valandą – ir, kaip jau turbūt galima suprasti, tokius laisvus tarpelius aš maksimaliai išnaudoju, tad patraukiau į netoliese esantį žydų kvartalą. Jo lankytini objektai išsidėstę skirtingose vietose. Pirmiausia užsukau į žydų kapines - jos mažos, tylios, ramios ir liūdnokos. Netoliese dar kelios sinagogos, iš kurių įspūdingiausia – Ispaniškoji Sinagoga. Viduje daug interaktyvių ekranų - galima pasirinkti dominančią temą ir skaityti arba klausytis informacijos.

Bendras bilietas kainuoja 600 CZK (~24 EUR), tačiau su Prague Visitor Pass – nemokamai.

19:00 - vakarienė “V Kolkovne”

Autentiškas čekiškas restoranas su plačiu meniu – gausiu tradicinių patiekalų, vietinio alaus bei vyno. Jauki atmosfera ir įsikūręs patogioje miesto vietoje. Čia susitikau su kolegomis – kiekvienas savarankiškai tyrinėjome miestą, tad buvo įdomu pasidalinti įspūdžiais, nes kiekvienas Prahą pamatė skirtingu kampu.

Apibendrinant… Ar verta?

Paskaičiavau, kad vien šią dieną aplankiau objektų, kurių bendra bilietų vertė – apie 137 EUR. Pridėkime dar transportą ir faktą, kad šis miesto pasas galioja 48 valandas, vadinasi dar visą kitą dieną galima pramogauti. Nors mano paskaičiavimais pasas atsipirko jau per pirmąją dieną! Svarbiausia tinkamai pasiplanuoti ir nusiteikti tūriningam laikui. Tuomet ne tik maksimaliai išnaudosite visą kortelės naudą, bet ir išvengsite bereikalingo blaškymosi.

Praha – miestas, kurį verta pažinti giliau, o tam įgyvendinti Prague Visitor Pass tampa bene geriausiu sprendimu. Jei turėčiau daugiau laiko, norėčiau dar nueiti į DOX – šiuolaikinio meno muziejų arba į Kampa muziejų, įsikūrusį ant upės kranto, su jaukia terasa, gražia aplinka ir kintančiomis parodomis. Taip pat girdėjau, kad verta apsilankyti viename didžiausių ir labiausiai vertinamame Technikos muziejuje. Jei norisi gamtos – Botanikos sodas ir Zoologijos sodas yra puikus sprendimas. Pavalgyti užsukčiau į „Manifesto Market“ – modernų turgų su baseinu, muzika, kuriame su miesto kortele dovanojamas gėrimas viename iš barų. Ir, žinoma, pravažiuočiau senoviniu tramvajumi Nr. 42 per žymiausias Prahos vietas.

Taigi veiklų apstu, tad drąsiai pirkite bilietus, planuokite maršrutą ir eikite pažinti Prahos su miesto pasu rankoje arba programėlėje!

Tikiuosi radote naudingos informacijos ir įkvėpimo keliauti. O jei esate suplanavę keliauti kitomis kryptimis, pvyzdžiui, į Maltą, Londoną, Stokholmą ar nuo Malagos iki Porto - galite įsigyti mano ruoštus laiką taupančius gidus su maršrutais, patarimais, lankytinomis vietomis ir kt. Taip pat ir žurnalus su kitų keliautojų istorijomis ir nuotykiais. https://aplinkpasauli.eu/zurnalas

Kviečiu užsiprenumeruoti naujienlaiškį, kuris siunčiamas porąkart į mėnesį, su kelionių naujienomis, informacija, krypčių ir bilietų pasiūlymais.

Dar daugiau kelionių istorijų Instagrame: https://www.instagram.com/laura.travelstories/