Trys dienos Varšuvoje. Ką dar pamatyti lankantis čia ne pirmą kartą?

Varšuva – Lenkijos sostinė ir didžiausias šalies miestas. Atvykstančius Į Varšuvą traukia apsipirkimo galimybės ir geros kainos, kultūrinis gyvenimas, puikių muziejų įvairovė, kurių čia yra virš 70, bei naktinis gyvenimas. Nors miestas nepakankamai įvertintas ir dažnai tampa tik trumpa stotele pakeliui į oro uostą, paskatinčiau pažiūrėti į jį kitaip – skirti laiko ir pamatyti, pakeliauti, bei patirti.

5/31/202411 min read

Varšuva – Lenkijos sostinė ir didžiausias šalies miestas. Atvykstančius Į Varšuvą traukia apsipirkimo galimybės ir geros kainos, kultūrinis gyvenimas, puikių muziejų įvairovė, kurių čia yra virš 70, bei naktinis gyvenimas. Nors miestas nepakankamai įvertintas ir dažnai tampa tik trumpa stotele pakeliui į oro uostą, paskatinčiau pažiūrėti į jį kitaip – skirti laiko ir pamatyti, pakeliauti, bei patirti.

Pirmąkart Varšuvą pamačiau trumpame, pusvalandžio trukmės sustojime, išlipusi iš tarptautinio autobuso, vežančio į Krokuvą. Buvo beveik vidurnaktis, o autobusas sustojo prie pat Varšuvos dangoraižių. Atmosfera pasirodė didinga, daug veiksmo ir šviesų. Nors esu ir gamtos mylėtoja, ir senamiesčių, bet didmiesčiai mane taip pat sužavi, tad pamatytas vaizdas ir atmosfera labai patiko. Tąkart pasakiau sau – sekantį kartą vykstu pažinti Varšuvos. Tad vos už poros mėnesių nuo pastarosios kelionės atvažiavau į Varšuvą. Vėliau sekė dar kelios viešnagės į Lenkijos sostinę ir šiemet čia atvykau jau ketvirtą kartą. Pamilau šį miestą.

Lankantis pirmą kartą Varšuvoje, turistai dažniausiai keliauja į vieną labiausiai mėgstamų objektų mieste - Kultūros ir mokslo rūmus (Palace of Culture and Science). Puikiausia miesto panorama atsiveria iš 30-ame aukšte esančios terasos, nuo kurios matosi visas dangoraižių ir verslo rajonas Wola. Prie Vyslos upės stovi dar vienas lankomiausių Varšuvos objektų – mokslo muziejus Copernicus Centrum, kuris tikrai vertas dėmesio, ypač lankantis su vaikais. Labai daug veiklos jame ir įtraukiančiai pateikta informacija. Privaloma pasivaikščioti ir Varšuvos senamiesčiu. Nors Antrojo pasaulinio karo metu beveik viskas buvo sugriauta, senamiestis puikiai atstatytas, įtrauktas į UNESCO ir man asmeniškai yra labai jaukus. Spalvoti nameliai, jaukios gatvės, kurios visos veda į turgaus aikštę su centre stovinčia Undinėle – Varšuvos miesto simboliu. Viename iš aikštėje esančių pastatų įsikūręs miesto muziejus - užkilkite į viršutinį muziejaus aukštą pasigrožėti aikštės vaizdais. Pasivaikščiojus galima užsukti paragauti tradicinių, konkursus laimėjusių, Varšuvos desertų į kavinę „Strzałkowski“. Čia pat ir Varšuvos Karališkoji pilis, Barbakanas - miestą juosiančios gynybinės sienos ir Šv. Onos bažnyčios varpinė iš kurios, užlipus 150 laiptelių, taip pat atsiveria Varšuvos senamiesčio vaizdai. Tuomet pagrindine Nowy Swiat gatve galima žygiuoti iki centro ir ten papietauti. Galiausiai dar užsukti į Šopeno muziejų arba apsilankyti pianistų atliekamų Šopeno kūrinių koncerte. Toks dažniausiai būna turisto, pirmąkart besilankančio mieste, lankytinų vietų sąrašas. O aš pateiksiu dar daugiau vietelių ir įdomesnių muziejų, kuriuos verta aplankyti, jei Varšuvoje planuojate lankytis nebe pirmą kartą.

Trys dienos Varšuvoje – ką dar pamatyti?

Pirmas vakaras:

Šįkart apsistojau Wola, dangoraižių rajone, tad pirmojo vakaro maršrutas ir dėliojosi aplink šį rajoną. Varšuvoje yra tekę apsistoti tiek senamiestyje, tiek ir centre – Srodmiescie rajone. Jei pėsčiomis kažkur nueiti per toli, tai autobusais, tramvajais, metro susisiekimas patogus ir jie važiuoja dažnai. Įlipus, viduje esančiame aparate, gana paprasta įsigyti tinkamą bilietą ir susimokėti už jį kortele. Varšuvos metro susideda iš dviejų linijų: M1 ir M2, jomis patogu pasiekti zoologijos sodą, dangoraižių rajoną, stotis, senamiestį, Koperniko muziejų.

Varšuvoje muziejų yra tikrai daug, apie 70, tad juos mėgstantys turės ką pamatyti. Be žymiausių muziejų (Lenkijos žydų istorijos muziejus, Nacionalinis Varšuvos muziejus, Varšuvos sukilimo muziejus) esu aplankiusi keletą išskirtinesnių, tai Pinball Station - interaktyvus žaidimų muziejus, labai tinkamas apsilankyti su ugtelėjusiais vaikais ir vyrais. Polish Vodka Museum – šiuolaikiškas ir įdomus muziejus, kuriame su gido pagalba pristatoma lenkiškos degtinės istorija, tradicijos, gamybos procesas ir tuomet seka degustacija. O šį kartą pasirinkau aplankyti naują Art Box Experience muziejų ir spalvingą, šimto metų istoriją turinčių neoninių iškabų muziejų - Neon Museum.

Taigi, pirmąjį vakarą praėjau netoli mano apartamentų esančią aikštę Gryzbowski, kuri pasirodė itin žalia, rami ir jauki, nors šalia įvairiausi dangoraižiai, biurai, parduotuvės ir intensyvus eismas, bei atvykau į Art Box Experience muziejų.

Art Box Experience - tai interaktyvus muziejus, kuriame susijungia įvairios technologijos ir istorija pasakojama per didelio formato šviesų ir projekcijų instaliacijas, o garsai ir muzika sustiprina vizualinę patirtį. Taip pat, vaizdiniai, kuriuos galima stebėti virtualios realybės akiniais – fantastiški. Muziejaus tema kinta, tad prieš apsilankant pasitikrinkite, ką pamatysite muziejuje. Mano apsilankymo metu buvo pristatoma vienos įtakingiausių visų laikų menininkės Fridos Kahlo gyvenimas. Nuostabus muziejus ir patirtis.

Pasidžiaugusi moderniu, menišku, spalvingu muziejumi patraukiau ieškoti vakarienės vietelės. Tam puikiai tiks netoli muziejaus esančios dvi industrinės ir moderniai atnaujintos vietos, tai buvusi metalo apdirbimo gamykla - Fabryka Norblina arba buvusi alaus darykla - Browary Warszawskie. Abi vietos, tai restoranų, kavinių barų kompleksai, kuriuose yra ir “Food Hall” - gatvės maisto kioskelių erdvės. Jauki atmosfera, atsipalaidavę, vakarojantys vietiniai ir miesto svečiai. Abi vietos puikiai tinka vakarienei ar vyno taurei, o Fabryka Norblina dar galite pataikyti ir į gyvos muzikos pasirodymus, ką man ir pavyko padaryti sekantį vakarą. O šiandien užsuku į Browary Warszawskie.

Kadangi dar šį vakarą turiu šiek tiek laiko ir jėgų pasivaikščiojimui, tai keliauju iki Kultūros ir mokslo rūmų bei centrinio rajonėlio - Srodmiescie. Pastebėjau, kad link jo vakare traukia nemažai jaunimo, tad ieškantiems naktinio gyvenimo – čia būtų viena iš galimybių jį rasti. Norite apsilankyti paslėptame prabangiame kokteilių bare – ieškokite Weles Bar.

Antra diena:

Šiandien turėjau suplanuotą susitikimą su Varšuvoje gyvenančia lietuve gide Ana, kuri čia veda ekskursijas turistams. Susitinkame papusryčiauti kavinėje „Restauracja SAM Powisle“, kurioje vyrauja jauki atmosfera ir jausmas, kad čia susitinka draugai kavos puodeliui. Šio tinklo kavinės turi netrumpą istoriją ir misiją. Nusivylę prieinamos duonos kokybe, pasvajojo atidaryti savo kepyklėlę, tad nuo 2012 metų mokėsi, kepė ir augo. Šioje kavinėje, esančioje netoli Vyslos upės, gavome kokybiškus pusryčius, o čia pat dirba ir geresnės kokybės produktų parduotuvėlė, galima užsukti pasižvalgyti ir kokį užkandį įsigyti.

Jei lankausi Varšuvoje pavasarį, visada aplankau išskirtinį parką, kuris įrengtas ant Varšuvos universiteto bibliotekos stogo – Warsaw University Library Gardens. Taip padarėme ir šiandien. Sodas padalintas į viršutinį ir apatinį, kurie sujungti takais, laiptais, tilteliais, papildytas tvenkiniais ir fontanais. Iš viršutinio sodo atsiveria panoraminis vaizdas į Vyslos upę. Sodas apsodintas Įvairių rūšių augalais, krūmais ir aplinkos vaizdas čia keičiasi priklausomai nuo sezono.

Tuomet apsilankėme visai netoliese esančiame dar viename Varšuvos industriniame komplekse, buvusioje elektrinėje - Elektrownia Povisle. Tai puikiai įgyvendinta idėja, kur susijungia prekybos centras, restoranai ir pramogų erdvės, išlaikant stilių ir daugelį originalių architektūrinių detalių. Interjere eksponuojama nemažai iš metalo suvirintų dekoracijų, o atskiro dėmesio verti ir prekybos centro WC – užsukite pasižvalgyti. Čia rasite ir ir Food Hall‘ą –erdvi gatvės maisto kioskelių salė.

Kadangi jau esame šalia Vyslos upės, galima čia esančiu bulvaru ir pasivaikščioti (Vistula Boulevard). Pakeliui praeiname Modernaus meno muziejų, Koperniko mokslo centrą, kavines įrengtas tiek prie pėsčiųjų tako, tiek ir laivuose ant vandens. Pasiekus naująjį tiltą (Most na Prage) pasigrožėkite ir praeikite juo. Ypatingai gražu čia saulei leidžiantis, o vakare ir atmosfera kita, kai susirenka daugiau atsipalaidavusių, pasivaikščioti ir ramiai vakarą praleisti atėjusių žmonių.

Einant palei upę pasiekiame Varšuvos Karališkąją pilį, kuri nuo upės pusės atrodo visiškai kitokia, nei nuo senamiesčio pusės. Kilkite prie pilies esančiais laipteliais ir pateksite į senamiestį. Paskirkite keletą valandų ramiai pasivaikščioti gatvelėmis ir pasimėgauti atmosfera. Galbūt net susisiekite su gide Ana ir susitarkite, kad palydėtų Jus ir papasakotų apie pagrindinius senamiesčio objektus ir istoriją, parodytų išskirtines vieteles, kurias tiesiog pražiopsotumėte. (Anos kontaktai: https://povarsuva.lt/ arba https://www.facebook.com/atraskvarsuva/ arba https://www.instagram.com/atraskvarsuva/)

Po pasivaikščiojimo su Ana, grįžau namo pailsėti ir vėliau vakarą pratęsiau arčiau savo apartamentų. Nusižiūrėjau, kad netoliese, buvusios geležinkelio stoties teritorijoje yra įsikūręs ir tik vasaros mėnesiais dirbantis naktinis turgus – Nocny Market. Unikalus gatvės maisto turgus, su maisto kioskais ir barais, Dj muzika, pakankama maisto įvairove. Dirba jis gegužės – spalio mėnesiais, nuo ketvirtadienio ir tik vakarais. Pavakarieniavusi dar užsukau į jau minėtą Fabryka Norblina kiemelį, kur vienoje iš salių atradau, kad kaip tik šiuo metu pasirodys jazz’o muzikos atlikėjas. Muzika ir kokteilis - puikiai tiks likusiam vakarui praleisti.

Trečia diena:

Pusryčiams pasirinkau vieną populiariausių tarp turistų ir vietinių kavinę, kurioje dažnai nusidriekia eilės prie įėjimo – “Bulke przez Bibulke”. Ši pusryčių kavinė pasižymi skaniais, sveikais, iš kokybiškų ingridientų pagamintais patiekalais, bet ir nustebino nedidelėmis kainomis. Šių kavinių Varšuvoje yra ne viena, aš lankiausi esančioje adresu: Zurawia 6/12.

Šiandien nusimato nuostabus, saulėtas oras, tad keliauju link Royal Lazienki Karališkųjų rūmų, kurie yra viename didžiausių ir gražiausių Varšuvos parkų. Nuostabių sodų apsupty stovintys klasicistinės architektūros rūmai - vienas vertingiausių Lenkijos istorinių pastatų. Pasivaikščiojus po sodą atrasite senąją oranžeriją, Karališkąjį teatrą, Baltąjį paviljoną, amfiteatrą ir kitus svarbius objektus. Parko tvenkinyje už nedidelį mokestį yra galimybė paplaukioti valtele.

Laikas pietums! Nors Lietuvoje valgyklos egzistuoja nuo seno ir visiems toks pietų konceptas yra tikrai pažįstamas, į valgyklas pietums ir šiandien užsuka nemažai netoliese dirbančių žmonių, tačiau Varšuvoje esantys vadinamieji pieno barai „Bar Mleczny“, kurių konceptas šiandien toks pat, kaip ir Lietuvoje esančių valgyklų, pritraukia ne tik norinčius tiesiog pigiai papietauti tradicinių Lenkijos patiekalų, tačiau ir turistus. „Bar Mleczny“ turi ilgą istoriją, tokio tipo barai atsirado XX amžiuje, po Antrojo pasaulinio karo, kaip būdas spręsti maisto trūkumo problemas tarp skurdesnių sluoksnių gyventojų. Anksčiau čia patiekalai buvo gaminami daugiau iš pieno ir kitų ingridientų, o dabar siūlo autentiškus lenkiškus patiekalus už prieinamą kainą. Išbandžiau kavinę esančią centre, adresu: Marszalkowska 55/73, tačiau lietuvių šios kavinės-valgyklos nenustebins, nes tokių turime ir savo šalyje.

Dienos plane numatytas apsilankymas kiek toliau esančiame muziejuje, iki kurio važiuosiu viešuoju transportu. Neon Museum įsikūręs Soho Factory kvartale, įrengtame senose pramoninių gamyklų patalpose. Čia vėlgi susipina pramoninė ir moderni urbanistinė architektūra. Neon Museum – neoninių iškabų, turinčių 100 metų istoriją, muziejus. Nors erdvė nėra didelė, tačiau ekspozicija traukianti akį ir įdomi, nes čia patalpinta nemaža nenonių iškabų kolekcija, kurios kadaise kabojo tiek Varšuvoje, tiek ir kitose šalyse. Aprašyta kiekvienos iškabos istorija. Iš tikro, tik po apsilankymo šiame muziejuje pastebėjau, kad Varšuvos centre ir šiandien yra labai daug panašaus stiliaus neoninių iškabų.

Liko šiek tiek laiko Varšuvai prieš iškeliaujant namo, tad dar užsuku į jaukiausias vietas centre. Pasivaikštau senamiestyje ir išgeriu kavos su desertu pusryčių kavinukėje „Kawiarnia Patio“. Ji turi labai jaukų, stilingą vidinį kiemelį, kuris kiek priminė man ir nesenai lankyto Maroko riadų kiemelius. Tik šis minimalistinio skandinaviško stiliaus. Vėliau dar šiek tiek pasivaikštau Vyslos upės bulvaru, bei pasiklausau gatvės atlikėjų muzikos ant naujojo tilto Most na Prage. O, jei turite laiko, užsukite į 15 minučių nuo senamiesčio esanti parką – Ogrod Saski.

KUR PAVALGYTI: Pateikiu kavinių sąrašiukus, o išsamesnis daugumos vietų aprašymas yra aukščiau esančiame kelionės pasakojime.

Gatvės maisto turgūs, kartu ir įvairūs restoranai, čia išsirinks ką pavalgyti kiekvienas:

 • · Hala Koszyki (Srodmiescie, centrinis rajonas)

 • · Fabryka Norblina (dangoraižių rajone Wola)

 • · Browary Warszawskie (dangoraižių rajone Wola)

 • · Elektrownia Povisle (Prie Vyslos upės)

 • · Nocny Market (dangoraižių rajone Wola)

Pusryčiai:

 • · Restauracja SAM Powisle (prie Vyslos upės)

 • · Bulke przez Bibulke (daugelyje vietų, centre)

 • · Kawiarnia Patio (senamiestyje)

 • · Shabby Coffee Wine Books (senamiestyje)

Desertai:

 • · Strzałkowski –čia galite paragauti istorinių ir tradicinių desertų: W-Z (Wuzetka), Zygmuntówka, napoleonka, sernik.

 • · E. Wedel – seniausias ir garsiausias konditerijos gamintojas, nuo 1851 metų. Čia galima tiek įsigyti, tiek paragauti vietinio šokolado, saldainių, karšto šokolado.

Išbandytos kitos kavinės:

 • · Bar Mleczny – valgkylų tipo pieno barai išsidėstę daugelyje miesto vietų.

 • · Trattoria de Antonio – erdvus itališkų patiekalų restoranas. Turi žaidimų kambarį vaikams. (Srodmiescie centriniame rajone)

 • · Spacca Napoli – neapolietiškas restoranas patogioje vietoje, šalia Kultūros ir mokslo rūmų. (Srodmiescie)

Kokteilių baras:

Weles Bar (Srodmiescie)