Savaitgalis Londone - ką pamatyti ir kuo sužavi šis miestas?

Londonas kaipmat nustebina žmonių gausa ir įvairove. Viena iš veiklų mieste galėtų būti sėdėjimas su kavos puodeliu kurioje nors kavinėje, įsikūrusioje populiarioje miesto gatvėje, ir žmonių stebėjimas. Kita veikla – pub’ų lankymas vakare, kur dažnai jau lauke galima pamatyti gausybę vietinių su alaus bokalais rankose ir triukšmingais pokalbiais, juoku, emocijomis...

2/8/202411 min read

MIESTO ENERGIJA

Londonas kaipmat nustebina žmonių gausa ir įvairove. Viena iš veiklų mieste galėtų būti sėdėjimas su kavos puodeliu kurioje nors kavinėje, įsikūrusioje populiarioje miesto gatvėje, ir žmonių stebėjimas. Kita veikla – pub’ų lankymas vakare, kur dažnai jau lauke galima pamatyti gausybę vietinių su alaus bokalais rankose ir triukšmingais pokalbiais, juoku, emocijomis. Taip pat, lankymasis pagrindinėse miesto aikštėse – artistų, šokėjų, muzikantų pasirodymai garantuoti. O kur dar dviejų tūkstantmečių istorija, su kuria galima susipažinti lankantis muziejuose. Neatsiejama nuo Londono dalis yra savaitgalio apsilankymas kuriame nors jo turguje ir vietinės gamybos produktų ragavimas. Būnant Londone būtina pažvelgti į miestą iš aukštai, o tokių vietų pasirinkimas nemažas ir dalis jų yra nemokamos. Idealu užsikelti į panoramines aikšteles saulei ledžiantis ir stebėti, kaip miestas pasikeičia ir jame įsižiebia daugybė šviesų. Sutemus plaukti laivu Temzės upe – taip pat nuostabi patirtis.

ATVYKIMAS Į LONDONĄ

Pirmąkart į Londoną skridau 2017 metais smalsumo vedama ir nemaniau, kad taip susižavėsiu šiuo didmiesčiu ir į jį sugrįšiu dar ne kartą. Daugelis pažįstamų apie miestą atsiliepdavo dažniau prastai, nei teigiamai. Per didelis, chaotiškas, netvarkingas. Tačiau norėjau pati pamatyti ir susidaryti nuomonę apie šį kosmopolitišką miestą, kuris yra trečias pagal dydį Europoje ir turi 9 milijonus gyventojų.

Bilietai dažnai tekainuoja apie 20 eur į abi puses, o skrydžius bene kasdien vykdo pigių oro linijų bendrovės Ryanair ir Wizzair. Skrydis trunka nepilnas 3 val. Taigi, į Londoną nuvyktį nėra sudėtinga. Šįkart už bilietus mokėjau 30 eur. Papildomai kainuoja susisiekimas iš oro uosto į miesto centrą. Dažniausiai atkeliauju į Luton oro uostą ir iš jo išėjus laukia National Express autobusai, kurie per 1,5 valandos nuveža į Londono Victoria stotį. Bilietus visada perku iš anksto internetu į abi puses. (Kaina apie 24 eur).

Mieste pagrindinius objektus galima apeiti pėsčiomis. Jei didelių atstumų eiti nenorite, patogu visur važinėti metro, autobusais ar vandens transportu. Keliauti ir atsiskaityti galima tiesiog priglaudus kreditinę banko kortelę prie specialaus aparato esančio autobuse ar prie metro įėjimo vartelių. P.s. Londono metro - vienas seniausių pasaulyje.

PLANAS

Miesto centras didelis, tačiau apgalvojus ir kruopščiai susiplanavus maršrutą galima nemažai pamatyti ir per 2-3 dienas. Šįkart atskridusi turėjau laisvą penktadienio vakarą, visa šeštadienį, o sekmadienį anksti ryte jau keliavau į oro uostą.

Norimų pamatyti vietų dažnai susiplanuoju daugiau, nei fiziškai įmanoma tiek aplankyti, tad atvykusi į miestą sprendžiu eigoje, kur labiau noriu būti ir maršrutą pakoreguoju. Šiame mieste regis viską reikia rezervuoti IŠ ANKSTO. Apsilankymą populiariose ir gerai įvertintose kavinėse, restoranuose, panoraminėse aikštelėse, muziejuose – viskas su išnakstinėmis rezervacijomis ir bilietais. Kaikurias rezervacijas reikia atlikti net mėnesį prieš atvykstant arba labai konkrečiomis dienomis, kai tik bilietai pasirodo.

Kas labiausiai man nepasiteisina, tai apsilankymų restoranuose laiko rezervavimas. Dažniausiai man tenka juos atšaukti ir neatvykti į užrezervuota vietą dėl įvairių priežasčių: pasikeičia planai ir būnų visai kitur tuo metu, visiškai nenoriu pietauti tuo metu, arba nebenoriu tos virtuvės maisto, kurį tiekia tame restorane. Arba pamačiusi realiai tą restoraną, man jis pasirodo ne toks patrauklus, mieliau prisėdu pasirinktoje jaukioje vietoje bevaikštant mieste.

PIRMAS VAKARAS

Londone begalė lankytinų objektų, nemokami muziejai, panoraminiai barai ir terasos, judrios miestų aikštės, gatvės, parkai. Prabangos prekių, sendaikčių ar gatvės maisto turgūs, siūlantys viso pasaulio virtuvių patiekalus. Kas kartą atvykus į Londoną atrandu naujų unikalių vietų.

Iš Victoria stoties nusprendžiau pėsčiomis nueiti iki Big Ben, kuris po penkių metų remonto darbų, nuo 2022 lapkričio jau atviras lankytojams ir galima išgirsti varpus mušant valandas. Westminster tiltas, nuo kurio puikiai matosi Big Ben’as ir “London Eye” apžvalgos ratas, pilnas žmonių besistengiančių nusifotografuoti. Pereikite tiltą į kitą Temzės upės pusę ir pasukite dešinėn – daug ramesnė promenada pasivaikščioti, nusifotografuoti ir pasigrožėti. (South Bank rajonas).

Kadangi šioje kelionėje buvau užssakiusi kambarį netoli Tower Bridge, visai šalia St. Katharine Docks (ideali vieta ramiam pasivaikščiojimui) ir pėsčiomis iki apgyvendinimo vietos nuo Westminster tilto būtų buvę 5-6 kilometrai, tad šįkart vietoje važiavimo metro, pasirinkau vandens transportą. Saulei besileidžiant idealus būdas nuvykti į reikiamą vietą ir tuo pačiu pasigrožėti miestu kitu kampu - iš vandens. Uber Boats (Thames Clipper) prieplaukų yra labai daug, galima pasitikrinti stoteles parsisiuntus jų app’ą arba internetiniame puslapyje. Man tinkamos krypties prieplauka kaip tik buvo šalia “London Eye”. Kaina apie 8 eur ir plaukiau iki Tower Bridge, nuo kurio namai jau nebetoli.

Pasidėjusi daiktus sėdau į metro ir grįžau atgal į judriausią miesto dalį. Populiariausios miesto aikštės: Piccadily Circus, Leichester Square, Trafalgar Square. Rajonėliai: Soho, China Town, Carnaby, Covent Garden. Apvaikščiojau juos visus ir prisiminiau mylimas vietas. Ėjau, kur akys vedė, stebint žmones, vitrinas, reklamas, judesį, gatvės muzikantus, šokėjus. Stabtelėjau pavalgyti China Town rajone, kuriame tai daryti gana populiaru. Čia išskirtinai Kinijos, Taivano, Honkongo ir kitų Azijos regionų virtuvė ir restoranai, parduotuvės, masažų salonai ir pan.

Trumpai apie aikštes:

  • Trafalgar Square – erdvi aikštė Londone, su vienoje pusėje esančia nacionaline paveikslų galerija, kitoje Šv. Martyno bažnyčia, o aikštės centre stovi nuostabus fontanas ir statula.

  • Piccadilly Circus – dar viena miesto aikštė, kuri daug mažesnė, esanti žiedinėje sankryžoje ir turinti visiškai kitokią atmosferą. Gatvės muzikantai, tapytojai, prie aikštėje esančio fontano užkandžiaujantis jaunimas, šurmulys ir ant pastatų mirgančios didžiulės reklamos.

  • Leichester Square – triukšmingos aikštės centre yra parkas, aplink daug turistų lankomų parduotuvių, restoranų, didieji kino teatrai, filmų veikėjų skulptūros. Čia yra populiarios ir per kelis aukštus išsidėsčiusios Lego ir M&M‘s parduotuvės į įkurias nori užsukti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

ANTRA DIENA

Savaitgaliais Londone yra būtina aplankyti jo turgus. Man tai neatsiejama miesto pažinimo dalis. Pasirinkimas yra labai įvairus ir rekomenduočiau aplankyti bent keletą skirtingų turgelių. Kaikurie turgūs veikia tik savaitgaliais, kaikurie visomis dienomis. Lankantis turguje puiki proga čia stabtelėti pusryčių ar priešpiečių.

Turgūs:

  • Maltby Market (Gatvės maistas, vietinės gamybos produktai. Dirba 6dienį-7dienį.)

  • Borough Market (Gatvės maistas. Dirba visomis savaitės dienomis.)

  • Southbank Food Market (Dirba 5dienį-7dienį)

  • East street Market (Gatvės maistas, rūbai, sendaikčiai. Nedirba pirmadieniais)

  • Leadenhall Market (Pasažas atidarytas visa laiką. Restoranai ir parduotuvės turi atskirus darbo laikus.)

  • Old Spitalfields Market (smulkūs vietos kūrėjai, gatvės maistas. Dirba visomis savaitės dienomis.)

  • Brick Lane rajonas (meniškas, hipiškas rajonas, kuriame lankytis galima bet kada, tačiau dalis turgelių ir vietų veikia savaitgaliais)

  • Camden Town Market (hipiškas, vienas unikaliausių ir įdomiausių rajonų prie Regent kanalo, kuriame laikas ištirps.)

  • Covent Garden Market (Turgus ir parduotuvės, restoranai. Turgus dirba kasdien iki 21 val, parduotuvės ir restoranai pagal savo darbo laiką.)

  • Harrods (Kelių aukštų centras. Dirba kasdien iki 21 val)

  • Columbia Road Flower Market (Gėlių turgus veikia sekmadieniais 8-14 val)

  • Portobello Road Market (Sendaikčiai. Dirba visomis dienomis, bet pagrindinė diena – šeštadienis.)

Iš pačio ryto užsukau į arčiausiai namų esantį Maltby turgelį išgerti kavos populiarioje kavinėje WatchHouse. Turgus įsikūręs arti geležinkelio bėgių, tai čia nuolat girdisi pravažiuojančių traukinių garsas. Toliau einu SouthWalk rajonu, kuris taip pat turi žavesio ir pasiekiu kitą, savo mėgstamiausią ir seniausią Londono turgų - Borough Market, į kurį būdama Londone užsuku dažniausiai. Patarimas apsilankyti čia ryte, nes per pietus žmonių srautas jau per didelis ir nebėra smagu vaikščioti grūstyje. P.s. šiame turguje yra atidarytas Lietuvio Tomo Lidakevičiaus restoranas “Turnips”.

Netoli mano gyvenamosios vietos buvo dar du turgūs, kuriuos aplankiau vėliau. Vienas jų, Old Spitalfield turgus, skaičiuojantis 350 metų istoriją. Kitas, išskirtinės architektūros turgus - Leadenhall Market. Čia po stogu įsikūrę butikai, restoranai, barai.

11 valandą buvau rezervavusi laiką apsilankyti Tower Bridge muziejuje. Pats muziejus gal nėra itin ypatingas, tačiau sužinosite visą tilto istoriją, kuri atvaizduota viršutiniuose tito takuose įrengtame muziejuje. Jei niekada neteko vaikščioti stiklo grindimis ir po kojomis iš aukštai stebėti upės tėkmę, plaukiančius laivus ir tiltų judantį transportą bei žmones – puiki galimybė ta padaryti čia apsilankius. Kaina apie 13 eur.

Popiet keliauju iki judriausių miesto gatvių pasidairyti, išgerti kavos ir šio bei to apsipirkti. Jos visos viena šalia kitos, itin judrios, tai jei planuojate čia apsipirkinėti, vėliau tikrai norėsis poilsio ir susirasti ramesnę vietą, pavyzdžiui nueiti į kurį nors Londono parką. Netoliese esantys Hyde Park, The Green Park ar St. Jame‘s Park puikiai tam tiks.

Londono gatvės tinkamos apsipirkti:

  • Bond Street – aukštoji mada, prabangios parduotuvės. Ralph‘s kavinė su eilėmis norinčių ne tik išgerti kavos, bet ir pasidaryti nuotrauką.

  • Regent Street – čia daug kas lipa į dviaukščio raudono Londono autobuso antrą aukštą prie lango, važinėjasi ir filmuoja gatvę. Gatvė pilna įprastų akropolio tipo parduotuvių.

  • Oxford Street – dar viena populiari apsipirkimo gatvė gausi parduotuvių, butikų ir pan.

  • Carnaby Street – šiek tiek meniškesnė, jaukesnė, siauresnė gatvė, tačiau ir čia netrūksta parduotuvių ir barų.

Ką labiausiai norėjau aplankyti tai mažiau turistams žinomą vietelę - Daunt Books Marylebone knygyną, kuris idealus kelionių ir knygų mylėtojui. Trijų aukštų knygynas, kurių visi pripildyti knygomis kelionių tematika. Knygos suskirstytos pagal žemynus, šalis. Galėčiau čia kaip kokiame muziejuje prabūti bent pusdienį.

Jei esate nusprendę apsistoti, ar lankytis šioje miesto dalyje, tai netoliese yra viena populiariausių kavinių, kurios Google įvertinimas 4,7 ir vertintojų daugiau nei 18 tūkstančių. Circolo Popolare - itališka virtuvė, gražus interjeras, gera atmosfera. Paragaukite išskirtinio citrinų pyrago „Lemon Cake“. P.s. Rezervuoti staliuką čia reikėtų mėnesį prieš atvykstant.

IŠ AUKŠTAI

Yra keletas variantų, nuo kur galite stebėti miestą iš aukštai. Žinomiausias ir populiariausias dangoraižis “The Shard”. Apsilankymas terasoje kainuoja 28,5 svarus. Labiau verta išsirinkti kurį nors iš “The Shard” pastate viršutiniuose aukštuose esančių restoranų ir užsirezervuoti staliuką ten. Tačiau be šio dangoraižio Londone yra daug daugiau vietų su nuostabiom panoramomis iš aukštai ir daugelis jų nemokamos:

  • Sky Garden – dangoraižis su 34 aukšte esančiomis kavinėmis, daug žalumos, didžiuliai vitrininiai langai ir atsiverianti nuostabi panorama. Apsilankymas nemokamas ir rezervuoti reikia iš anksto. Rezervacijos atidaromos pirmadieniais dviems savaitėms į priekį. Jei vietos negaunate, rezervuokite stalelį kurioje nors čia esančioje kavinėje.

  • Horizon 22 – nauja, aukščiausia Londone esanti apžvalginė terasa ir visiškai nemokama. Rezervuoti reikia kelis mėnesius prieš avykstant.

  • Tate Modern – muziejaus 10-ame aukšte esančioje apžvalgos aikštelėje nemokamai ir be išankstinės rezervacijos galite pasigrožėti miesto panorama.

  • O2 Cable Car keltuvas – galima įsigyti bilietą į vieną pusę už 6 svarus, ar už 12 svarų į abi puses. Jei persikelsite į O2 areną su vienos pusės bilietų, pavažiuokite vieną stotelę metro į Canary Wharf - įspūdinga verslo rajoną su čia esančiais dangoraižiais, kanalais, prieplaukomis, aikštėmis, parduotuvėmis.

  • St. Paul’s Cathedral – įsigijus lankytojo bilietus už 25 svarus, galima aplankyti katedrą, galerijas ir parodas, kriptą, ir kupolą iš kurio taip pat atsiveria nuostabūs vaizdai.

  • Madison Rooftop – “One New Change” prekybos centro 6-ame aukšte esantis Madison restoranas ir stogo terasa su vaizdu į miestą ir St. Paul’s katedrą.

  • The Garden at 120 – nemokamas sodas ant stogo su atsiveriančiu vaizdu.

KUR PAVALGYTI

  • Circolo Popolare - itališka virtuvė, gražus interjeras, gera atmosfera. Paragaukite išskirtinio citrinų pyrago „Lemon Cake“. Viena populiariausių Londono kavinių, kurios Google įvertinimas 4,7 ir vertintojų daugiau nei 18 tūkstančių. P.s. Rezervuoti staliuką čia reikėtų mėnesį prieš atvykstant.

  • Pizza Piligrims – neapolietiškų picų kavinių tinklas įkurtas prieš dešimtmetį dviejų vaikinų, keliavusių po Italiją, kad išsiaiškintų picų gaminimo subtilybes. Picas gamina iš geriausių ingridientų, ką Italija gali pasiūlyti.

  • Zizzi – itališkų kavinių tinklas turintis labai daug restoranų visoje Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje.

  • Daisy Green tinklas – kavinės išsidėsčiusios įvairiose miesto vietose, vienos ramesnės, kitos su savaitgaliais vykstančiais gyvos muzikos vakarais. Kiekviena turi savo skirtingą pavadinimą. Pavyzdžiui Scarlet Green, įvertinta 4.8 balo tinkama tiek vakarui, tiek pusryčiams. Larry‘s Green – National Gallery pašonėje, meniškesnė kavinė, užkandžiai, vynas, muzika. Paradise Green – puiki vieta vėlyviesiems pusryčiams ir pietums. Taip pat Daisy green, Ziggy green, Bondi Green ir kiti.

  • The Audley Public House – tradicinis alaus baras Google įvertintas 4.2 balo. Pilstomas alus ir sidras, užkandžių ir patiekalų meniu. Baras įsikūręs 1888 metų statybos elegantiškame Viktorijos laikų pastate.

  • The Old Bank of England – senajame Anglijos banke įkurtas alaus baras. Įvertintas Google 4.4. Rezervuoti staliuką iš anksto.

  • The Devonshire – įsikūręs judriame Soho rajone, klasikinis angliškas baras, tiekiantis pilstomą Guinness alų ir kokybiškus krosnyje keptus mėsos ir žuvies patiekalus. Baras keturių aukštų, pirmame – alaus baras, antrame ir trečiame - restoranas, ir ketvirtame - stogo terasa.

  • Hey’s Galleria – seniau buvęs sandėlis, o dabar Temzės upės krante įsikūręs centras su restoranais, parduotuvėmis, biurais. Daug vietų pavalgyti, kaikurie restoranai su vaizdu į upę, pavyzdžiui, 6 aukšte įsikūręs prancūziškos virtuvės restoranėlis Cote Hey’s Galleria su lauko terasa ir vaizdu.

KUR APSISTOTI

Geriausia rinktis vietas netoli Londono centro, kad pėsčiomis, arba metro nesudėtingai visur galėtumėte keliauti. Visuose rajonuose kiek teko apsistoti jaučiausi gana saugiai. Apskritai Londone visur jaučiausi saugiai. Žinoma, priklauso nuo dienos meto ir gatvių, kur pasirenkate vaikščioti.

Apsistoju visada įvairiuose skirtinguose rajonuose. Pasidalinsiu patikrintais:

  • Kensigton ir Chelsea – tinkama vieta apsistoti, šalia Hyde Park, už 3 km Buckingham Palace, toliau Big Ben. Tad iki jų reikės pavažiuoti metro.

  • Southwark – prie Temzės upės, Londono ir Tower tiltų, Borough ir Maltby turgų. Patogu aplankyti pagrindines lankytinas vietas viešuoju transportu arba pėsčiomis.

  • Shoreditch rajonas –šalimais Old Spitalfield turgus, Brick Lane meno rajonas gausus gatvės meno, hipiškų, vintažinių, išskirtinių vietų ir gastrobarų. Čia pamatysite visiškai kitokį Londoną, nei populiariausiose turistų gatvėse. P.s. Šalia esančiuose rajonuose yra ir saugesnių gatvių ir mažiau jaukių. Daugiakultūriniai rajonėliai: Spitalfields, kuriame rasite gatvių su bangladešo bendruomenėmis, jų restoranėliais bei Whitechapel rajone gausu indų ir jų parduotuvių bei kavinių.

  • London Tower Hamlets – rajonas prie Tower Bridge, šalia St. Katharine Docks - rami, jauki, saugi vieta pasivaikščioti. Patogu nuo čia pasiekti ir kitas lankytinas vietas.

Išbandykite ir kitas vietas ir rajonus. Paskaitykite pasirinktų apgyvendinimo vietų įvertinimus Booking’e, pavaikščiokite per Google Maps šalimais esančiomis gatvėmis.