Pigių atostogų, gero oro, smėlėto paplūdimio - į Bulgariją!

Lietuvoje prasidėjus vėsiam ir lietingam rudeniui, norėjosi vasaros pratęsimo kurnors, kur šilčiau, nei Lietuvoje, pigiau, nei Lietuvoje ir tai būtų man dar niekada nelankyta šalis. Pasitaikė idealus variantas – Bulgarija.

11/3/20237 min read

Lietuvoje prasidėjus vėsiam ir lietingam rudeniui, norėjosi vasaros pratęsimo kurnors, kur šilčiau, nei Lietuvoje, pigiau, nei Lietuvoje ir tai būtų man dar niekada nelankyta šalis. Pasitaikė idealus variantas – Bulgarija. Skrydis su Ryanair iš Kauno į Burgas pajūrio miestą pirmyn ir atgal kainavo – 70 eur ir per 2,5 valandos iš +6 lietuviškos darganos nusileidau į +29 saulėtą paplūdimį. Viešbučių kainos itin pigios, pasirinkimo labai daug, nes šalyje nuo spalio jau ne sezonas. Į Bulgariją skridome pasyvių atostogų, tai geriausias sprendimas buvo išsinuomoti Sunny Beach kurorte, nuošaliau centro, visiškai kopose esančius komfortiškus ir erdvius apartamentus su vaizdu į jūrą, “Oasis VIP club” viešbutyje. Trivietis kambarys kainavo 60 eur už parą.

Bulgarija pirmąjį vakarą sukėlė dviprasmiškus jausmus. Reikšmingas šioje kelionėje momentas - atvykimas į Bulgarijos kurortus ne sezono metu. Negaliu palyginti, kaip viskas čia atrodo sezono metu, nes tai mano pirmas apsilankymas, tačiau ne sezonu, buvo kiek netikėta matyti visiškai uždarytus, vos vos gyvus kurortinius miestus. Daug kur keliauju, kai baigiasi sezonas, arba prieš jam prasidedant - geresnės kainos, mažiau žmonių, bet dar vis būna gyvybės ir geras oras. Tačiau čia viskas pasirodė kiek kitaip. Dėl restoranų: nesvarbu, ką rašo Google Maps – Sunny Beach ir Sozopol miesteliuose nedirba beveik jokia normalesnė kavinė, tik keletas užeigų, ir kelios parduotuvės. Taigi, pirma vakarienė atvykus - maistas iš parduotuvės Mladost. Ji DIRBA ir yra bene didžiausia kurorte.

Apskritai, keliaujant po Bulgariją, dažnai lankė jausmas, lyg būčiau grįžusi 20 metų atgal. Tikrai yra gražių kampelių, šiuolaikiškų kavinių, prabangesnių viešbučių, tačiau dar tiek daug yra ką tvarkyti. Nuostabios alėjos, promenados, kurioms trūksta truputį atnaujinimo, jaukumo ir šalis būtų labai patraukli lankymui. Be viso to, ir žmonės čia daug liūdnesni ir piktesni.

Tačiau, Bulgarija, tai ne kokia Portugalija, Italija ar Prancūzija, tad ir lūkesčių reikėtų turėti mažiau. Kaip alternatyva poilsiui Šventojoje, sakyčiau, kad čia tobulas variantas – pigiau, šilčiau, įdomiau, gražiau. Mielai atvykčiau ir dar kartą, pamatyti, kaip Bulgarija atrodo sezono metu ir daugiau šalies apkeliauti.

Geriausias sprendimas šioje kelionėje buvo išsinuomoti visiškai paplūdimyje esančius, su vaizdu į jūrą, komfortiškus, apartamentus. Kiekvienos dienos įspūdžius aptardavome sėdint dideliame balkone su bulgariško vyno taure ir stebint užsižiebiančias šviesas horizonte. Kadangi kelionė buvo pasyvesnė, tai laikini "namai", kuriuose gera būti, suteikė jai žavesio ir nesinorėjo vykti namo.

KĄ APLANKĖME:

Sunny Beach kurortą, kuriame gyvenome. Burgas pajūrio miestą, bei du istorinius miestelius pusiasaliuose: Nessebar ir Sozopol.

SUNNY BEACH kurortas 90 procentų uždarytas. Dirba viena didelė parduotuvė Mladost, kelios mažesnės, kebabinė ir keli pub’ai. Kaip susidariau įspūdį, kurortas ir vasarą ne itin koks, per daug triukšmingas, per daug turginis, tikriausiai panašus į Palangos Basanavičiaus alėją. Tad viešbutį būtų gerai pasirinkti nuošaliau. Žodžiu, apart puikaus 8 km ilgio paplūdimio, nieko itin verto dėmesio, geriau iškart keliauti į šalia esantį nuostabų Nessebar senamiestį.

NESSEBAR. Vos keletas kilometrų pėsčiomis nuo mūsų viešbučio iki žaviausio miestelio Nessebar, kuris 1953 metais buvo paskelbtas miestu-muziejumi, o 1983 metais įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Spalį miestelis dar dirba apie 60 procentų pajėgumu. Kavinės, muziejai, suvenyrų parduotuvės, daugmaž viskas dirba, yra gyvybės, turistų, net ir 21 valandą vakaro, dar galima rasti, kur pavalgyti. Kaip supratau lapkritį jau beveik niekas nebedirbs ir čia. Už Nessebar senamiesčio esantis paplūdimys taip pat platus, švaraus smėlio, turi kopą, skaidrų vandenį.

SOZOPOL. Jei turite daug laiko, pamatyti galite ir šį miestą, tačiau trumpų atostogų metu, į Sozopolį nebevažiuočiau, o geriau dažniau lankyčiausi Nessebar. Abu miesteliai gana panašūs, tačiau Nessebar turi daug daugiau lankytinų objektų, jaukesnes gatvelės, visas senamiestis daug mielesnis. Sozopolis ne sezonu praktiškai nedirba. Sozopolio paplūdimys taip pat tvarkingas, ramus, kiek mažesnis.

BURGAS – man asmeniškai įspūdžio daug nepaliekantis pajūrio miestas. Galima pasivaikščioti keliomis centrinėmis gatvelėmis, parke, nueiti ant tilto ir aplankyti muziejus. Miesto paplūdimys labai nekoks, tad iškart rinkitės populiariausius ir gražiausius: Sunny Beach, Sveti Vlas ir kt. Neliko laiko aplankyti kitą uostamiestį - Varną ir pavažiuoti giliau į Bulgariją – kitąkart.

SUSISIEKIMAS IR KAINOS

Iš Sunny Beach autobusu nuvažiuoti į Burgas stotį kaina - 8 levai (4 eur). Iš Burgas stoties iki miestelio Sozopol autobuso kaina 6 levai (3 eur). Taksi iš Burgas oro uosto iki viešbučio Sunny Beach kurorto pradžioje – 40 levų (20 eur). Čia, kaip jie sako – pusė kainos. Šiaip už šį atstumą buvo kas prašė 80 levų, tačiau ši suma maksimali ir jau derybų klausimas už kiek važiuosite. Atgal į oro uostą iš Nessebar miestelio keliavome už 50 levų (25 eur). Kadangi atostogos trumpos, nesinorėjo gaišti laiko trigubai ilgesnėms kelionėms autobusu – rinkomės taksi.

Restoranuose kainos panašios į Lietuvoje esančias, bet dažniau - mažesnės. Patiekalai 6-15 eur, kokteiliai nuo 5 eur, alus nuo 1,25 eur, vynas nuo 3 eur, šotai nuo 1,5 eur. Na ir visa kita kažkiek pigiau. Jei atostogas lietuviškame pajūryje renkatės Šventojoje ar Palangoje, tai neblogas sprendimas nuskristi į Bulgariją - oras garantuotas, jūra šiltesnė, kelionė trunka panašiai ir viskas pigiau.

Turėkite grynų pinigų: levų arba eurų, nes jei levų neturėsite, jie noriai priima ir eurais. Daug kur nebuvo galimybės atsiskaityti kortele ir reikėjo grynųjų, net ir restoranuose. Bankomatų yra labai daug, nesunkiai rasite ir kur grynųjų išsiimti.

MAISTAS

Kadangi daugelis restoranų nedirbo, iš tų dirbančių stengėmės atsirinkti geriausiai įvertintus su didesniu meniu pasirinkimu. Nessebar miestelyje daugmaž visi restoranai siūlo vietinius patiekalus, daug žuvies patiekalų. Kiekvieną rytą horizonte ties Nessebar matėsi labai daug žvejų laivelių, kurių laimikiai atsiduria daugelyje Nessebar restoranėlių. Galima užsisakyti ir turą į jūrą su maitinimu, užkandžiais ir žvejyba. Nežinau tik ar ne sezonu šiuos turus vykdo.

Pietavome ir vakarieniavome Nessebar restoranuose “Kristal” ir “Kalisto” (abiejų įvertinimas Google - 4,6 balo). “Kalisto” dirba pats savininkas, tad labai jaučiasi tai aptarnavime, po vakarienės vaišina šotukais ir atsiskaitymas tik grynais: eurais arba levais. Taip pat paskutinę popietę stabtelėjome kavos labai jaukioje vietoje įsikurusioje “Orient” kavinėje. Patraukli vieta su lauko staleliais vyno taurei ar alaus bokalui – “You Need a Beer”. Užsukite vietinių gerimų ir vynų degustacijai į “Messembria” ir “Sweet Shop and Wine”.

Bulgarų virtuvei didelę įtaką padarė balkanų ir turkų virtuvės. Vieni populiariausių bulgarų patiekalų:

  • Shopska - šviežių daržovių salotos su sūriu.

  • Įdarytos daržovės - kopūstai, paprikos, pomidorai, svogūnai.

  • Tarator sriuba – šalta agurkų ir česnako sriuba su jogurtu.

  • Sūris sirene, panašus į graikiškąjį feta, tačiau sūresnis.

  • Musaka - bulvių ir maltos mėsos sluoksniuotas apkepas, kuris populiarus ir Graikijoje.

  • Kebabtse - ant iešmo kepta malta mėsa su prieskoniais.

  • Banitsa - tradicinis bulgarų pyragas su filo tešla ir įvairiais įdarais.

  • Tradiciniai saldumynai – chalva, šokoladinis Garash pyragas, baklava, įdaryti obuoliai ar kiti vaisiai su sirupu, turkiški saldainiai.

  • Šalyje geriami įvairūs vietiniai vynai bei kiti alkoholiniai gėrimai (rakia, mastika, menta). Viena seniausių Bulgarijos vynuogių – Mavrud.

  • Keletas išskirtinesnių gėrimų – ayran, kuris gaminamas iš jogurto ir boza - gaminamas iš miltų ir raugo.

  • Bulgarijoje patariame nusipirkti vietinio vyno, sūrio, prieskonių ir džiovinų žolelių, produktų iš rožių.

Norintiems paskaityti daugiau kelionių istorijų, pokalbių su keliautojais, atrasti krypčių idėjų, įkvėpimo, kviečiu parsisiųsti skaitmeninį kelionių žurnalą, kurių yra keletas numerių. https://aplinkpasauli.eu/zurnalas

Planuojantiems keliauti į Maltą pravers informacinis Maltos gidas, taip pat PDF skaitmeniniu formatu: https://aplinkpasauli.eu/gidas-aplink-malta-z95dug

Taip pat, kviečiu užsiprenumeruoti naujienlaiškį, kuris siunčiamas porąkart į mėnesį, su kelionių naujienomis, informacija, krypčių ir bilietų pasiūlymais. :) Įveskite el. pašto adresą žemiau: