Marokas - pasiruoškite pamatyti kitokį pasaulį. Marakešas, Essaouira, Agafay dykuma, Ouzoud kriokliai.

Pasiruoškite pamatyti kitokį pasaulį. Egzotiškos spalvos ir kvapai, gausybė augalų ir vaisių, išskirtiniai namai, kurių sienos ir grindys padengtos margomis plytelėmis, turguose iškabinti rankų darbo spalvingi kilimai, ryškūs žibintai. Pagrindinėje aikštėje marokiečiai vienas už kitą garsiau groja tradicinę muziką...

3/26/202419 min read

SAVARANKIŠKOS SOLO KELIONĖS PLANAVIMAS:

BILIETAI. Keliauti į Maroką galima su persėdimais perkant skrydžius atskirai, pavyzdžiui, iš Ryanair bendrovės arba jungiamuoju Airbaltic skrydžiu su trumpu persėdimu Rygoje. Ilgai dėliojau sau tinkamiausią variantą pasitelkusi į pagalbą kiwi.com ir skyscanner.net skrydžių paieškos platformas. Rinkausi, kad nebūtų naktinių skrydžių ir pervažiavimo į kitą oro uostą. Skrydį į Maroką pasirinkau su persėdimu Alikantėje. Kadangi Alikantės centras nuo oro uosto yra vos už 12 kilometrų, o tarpas tarp skrydžių buvo 10 valandų, nusprendžiau, kad puiki proga tuo pačiu susipažinti ir su Ispanijos pajūrio miestu – Alikante. Na o grįžimui iš Maroko turėjau 5 valandų persėdimą London Stansted. Bilietai pirmyn atgal iš viso kainavo 160 eur. Tikrai galima rasti ir pigesnių variantų, mačiau įvairių, tad tereikia dažniau patikrinti ir paieškoti. Keliaujant į Maroką viza nereikalinga. Reikalingas pasas. Informaciją visada pasitikrinkite https://keliauk.urm.lt/

ORO UOSTAS. Maroko oro uostas tvarkingas ir modernus. Patikra išskrendant iš šalies šiek tiek skiriasi. Įeinant ir išeinant iš oro uosto papildomai nuskanuojamas bagažas. Išskrendant reikia turėti atspausdintus skrydžio bilietus ir su jais neužtenka eiti prie saugumo patikros net jei ir neturite registruojamo bagažo, reikia vistiek stoti į eilę prie bagažo registracijos ir gauti antspaudą ant bilieto. Šiame oro uoste užtrukau ilgiausiai, nes dasideda net keli papildomi žingsniai, be kurių apsieinama Europoje. Tikrai būkite oro uoste bent porą val prieš skrydį, jei įpratę atvykti valandą prieš. P.s. bilietus atsispausdinsite viešbutyje ar bet kur mieste, nes daug skelbimų mačiau, kad įvairios parduotuvėlės gali atspausdinti skrydžių bilietus.

Atvykus į Marakešą, net jei atskrendate vėlai vakare ar naktį - valiutos keityklos ir ryšio kortelių pardavimo vietos dirbs. Nors Maroko dirhamus išsikeisti geresnis kursas ne oro uoste, bet miesto bankomatuose, tačiau vistiek tik atvykus gali prireikti išsikeisti bent šiek tiek dirhamų, jei bus reikalingas taksi iki viešbučio. 10 dirhamų maždaug 1 eur. Išsivešti iš šalies Maroko dirhamus draudžiama. Perskaičiau tai kažkurios kelionių agentūros informacijoje, netikrinau, ar informacija nėra klaidinga.

Ryšio kortelių pasirinkimas: Orange, Maroc Telecom, Inwi. Oro uoste įsigijus kortelę ją darbuotojas iškart įdėjo, aktyvavo ir galėjau naudotis internetu. Pirkau Orange, 10 GB – 20 EUR, bet kaip ir teigia kiti keliavę, Orange tikrai dažnai negaudydavo ryšio išvažiavus iš miestų.

Turėkite parsisiuntę WhatsApp programėlę. Kadangi būsite pasikeitę kortelę į vietinę, savo asmeniniu numeriu galėsite toliau bendrauti su apgyvendinimo įstaiga, ekskursijų organizatoriais per WhatsApp programėlę, kurią naudoja dauguma marokiečių.

TAKSI. Už taksi naktį su pasitikimu bent jau mano riad‘as prašė 20 eur. Tačiau šiaip įprasta kaina iš oro uosto iki Medinos buvo 100 dirhamų – 10 eur. Daugiau nusiderėti niekaip nepavykdavo. Nors pradžiai jie kainą sako 150 dirhamų ir pan. Tokia pati kaina buvo ir iš Medinos iki geležinkelio stoties. Atstumas tik 4 km, bet čia jie griežti, ima 100 dirhamų ir viskas, labai sunku nusiderėti daugiau. O ir man buvo svarbiau negaišti laiko, o čia ir dabar važiuoti iki reikiamos vietos. Jokiu kitu transportu, be geltonų taksi ir Supratours tarpmiestinio autobuso, neteko naudotis. Supratours labai tvarkingi, modernūs, kondicionierius turintys autobusai. Bilietus reikia nusipirkti iš anksto internetu. Pirkau bilietus iš vakaro sekančios dienos kelionei į Essaouira, tai gavau beveik paskutinius bilietus. Tad pasirūpinkite šiek tiek iš anksčiau.

KAINOS IR PINIGAI. Vienintelis dalykas, kas nepatinka tokiose šalyse – daug kur nėra aiškių kainų. Turguje, su vairuotojais visada reikia derėtis. Kaina vietiniams ir turistams gali skirtis tikriausiai ir 10 kartų. Būtina turėti daug grynųjų, nes mažai kur bus galima atsiskaityti kortele. Jei norite sudalyvauti kokioje nors pramogoje, paslaugoje, nusifotografuoti – susitarkite kainą iš anksto. Kaikur užteks smulkių, kaikur bus tikimasi bent 10 dirhamų, kitur 20, 100, kitur daugiau.

APGYVENDINIMAS

Maroke neįsivaizdavau kitos vietos apsistoti, kaip tik medinos riaduose. Riadas – tai autentiškas, tradicinis Maroko namas medinoje, kurio centre yra kiemelis arba sodas. Dažniausiai jo langai išeina į vidinį kiemą, ir riadas būna 2-4 aukštų. Taip pat riadai turi stogo terasas, nuo kurių galima apžvelgti mediną, o Essaouiroje matėsi ir vandenynas. Užsirezervavau iš anksto nakvynę savaitei Marakeše (netoli nuo Bahia Palace) ir porą nakvynių skirtinguose riaduose Essaouira pajūrio miestelyje. Nakvynių kainos nedidelės, daug įvairių pasirinkimų, tai Marakeše net neatšaukiau rezervacijos per tas dienas, kai buvau Essaouiroje, kad galėčiau pasilikti nereikalingus daiktus ir nereikėtų vežiotis persikraustant.

Beveik visus riadus Booking‘e mačiau su įskaičiuotais pusryčiais. Pusryčiai nėra labai įvairūs, bet pakankamai gausūs įvairiomis jų bulkomis. Pusryčiams: kiaušiniai, tradicinė duona, kruasanai, bandelės, spaustos apelsinų sultys, riešutų kremas, džemas ir kava arba arbata. Maždaug taip jie valgo pusryčiams ir daugumoje vietų toks patiekimas.

Jei užsisakote nakvynę biudžetiniame riade, kaikurie jų dar neturi iškabų ant durų, tai ne visus gali būti lengva surasti. Tačiau dauguma savininkų atsiunčia aiškias instrukcijas, kaip juos rasti. Iki riado Marakeše nuvykti pirmam kartui geriau susitarti su personalu, kad kasnors jus pasitiktų, nes taksi nuveža iki medinos, bet nevažiuoja giliau į gatveles. Pradžioje gali būti šioks toks šokas išvydus medinos beprotišką veiksmą ir žmonių kiekį, o jei dar pasiklysite, nerasite riado, susidursite su scam‘eriais (apgavikais) kelio rodytojais, tai gali likti nemaloni kelionės patirtis. Tad rekomenduočiau pradžiai apsiprasti ir pasiimti pervežimo/pasitikimo paslaugą. Kadangi keliavau viena ir atskridau naktį, tai kito varianto net nesvarsčiau.

MARAKEŠAS

Marakešas – pasiruoškite pamatyti kitokį pasaulį. Egzotiškos spalvos ir kvapai, gausybė augalų ir vaisių, išskirtiniai namai, kurių sienos ir grindys padengtos margomis plytelėmis, turguose iškabinti rankų darbo spalvingi kilimai, ryškūs žibintai. Pagrindinėje aikštėje marokiečiai vienas už kitą garsiau groja tradicinę muziką. Šis miestas dar vadinamas raudonuoju dėl čia vyraujančios rausvos pastatų spalvos.

Medina – labai skiriasi nuo kitų miesto vietų. Tai istorinė senojo miesto dalis, aptverta gynybine siena. O Marakeše esanti pagrindinė į UNESCO įtraukta aikštė Jemma el Fnaa ir jo turgūs yra viena pagrindinių veiklų medinoje. Pasinerkite į turgaus atmosferą, pasiklyskite, derėkitės, stebėkite vietinį gyvenimą ir prasilenkiančius motorolerius, tuk-tuk‘us, karučius, bei arklių ir asilų tempiamus vežimus su prekėms, statybinėmis medžiagomis ar lagaminais. Ne kartą vaikštant medinoje išgirsite ir kvietimą maldai, nes net ant sienų iškabintos kolonėlės, per kurias skamba malda. Nueikite maldos metu prie Koutoubia mečetės.

Marakešo medinoje turgūs susiskirstę temomis ir vienur prekiaujama kilimais, kitur pintais dirbiniais, odos dirbiniais, metaliniais žibintais, prieskoniais ir kt. Daugumą turgelių atrasite bevaikštant, kaikuriuos Google Maps žemėlapio pagalba. Tiesiog žinokite, ko ieškote, o aš tam pateikiu sąrašą:

Turgūs (Souks):

  • Souk Semmarine – rasite įvairų prekių asortimentą. Tekstilės, tradicinių marokietiškų kilimėlių, odos, keramikos dirbinių, žibintų, prieskonių ir pamatysite vietoje dirbančius amatininkus.

  • Rahma Kedima aikštė – vietiniai ir egzotiški prieskoniai, austi krepšiai, driežai, vėžliai ir kt. Labai patiko man ši aikštė, o nuo jos eina gatvelės į kitus „souks“.

  • Souk el Attarine – prieskoniai, aliejai, gydomosios žolelės, metalo dirbiniai, žibintai, arbatinukai.

  • Souk Sebbaghine – ryškios spalvos, tekstilės gaminių dažymas.

  • Souk Haddadine – dirbiniai iš metalo.

  • Souk Zrabi – kilimai.

  • Souk Cherratin – odos gaminiai, krepšiai, diržai, rankinės, piniginės, šlepetės ir kt.

  • Souk des Teinturiers – sendaikčių turgus.

  • Jemmaa El Fnaa – tradicinė muzika, gyvačių kerėtojai, fleitos garsai, beždžionės, gatvės maisto stendai, skardžiabalsiai sulčių prekeiviai, aplink išsidėstę restoranai su stogo terasomis. Aikštė gyviausia vakare.

Turgūs iš tiesų yra labai persipynę, įvairūs šaltiniai skirtingai kaikuriuos apibūdina. Tikiu kad daugelį skirtingos tematikos turgelių atrasite tiesiog smalsiai beklaidžiodami medinos gatvėmis. Turgūs dirba maždaug 9-21 valandomis.

Pastebėjau, kad medinoje labai prižiūrima tvarka, turgui užsidarius iškart valomos gatvės, renkamos ir išvežamos šiukšlės. Taip pat ir Jemma El Fnaa pagrindinėje aikštėje visą vakarą nuolat dirba darbuotojai ir renka menkiausią ant žemės nukritusią šiukšlę.

Rajonėliai:

  • Mellah – žydų kvartalas.

  • Casbah – autentiškas.

  • Bab Doukkala – vietinis, mažiau turistiškas.

  • Gueliz – modernioji miesto dalis.

MARAKEŠO MUZIEJAI:

Pavargus nuo medinos šurmulio greitas būdas pailsėti – užsukti į kurį nors muziejų. Dauguma jų išsidėstę medinoje neitin toli vienas nuo kito (išskyrus Jardin Majorelle, iki kurio 2 km). Buvau suplanavusi aplankyti keletą jų, tad judėdama nuo vieno prie kito, pakeliui pasinerdavau į turgaus šurmulį, nes turgus ten regis kiekvienoje gatvelėje. Taip ir natūraliai, be žemėlapio, atrasdavau didžiają dalį skirtingos tematikos Souks turgų.

Muziejų sąrašas:

Pasirinkau aplankyti:

  • Madrasa Ben Youssef – viena svarbiausių istorinių vietų. Tai buvusi didžiausia islamo mokykla Šiaurės Afrikoje. Čia taip pat pamatysite įspūdingos marokietiškos architektūros kiemą, puoštą mozaikomis. Marmurinės kolonos, kiemo centre – fontanas. Per kelis aukštus išsidėstę kambarėliai, kuriuose gyveno ir mokėsi studentai. Dirba visomis dienomis, 9-19 val. Kaina - 5 eur.

  • The Secret Garden – ramybės prieglobstis medinos širdyje. Daug augalų, gėlių, medelių ir suoliukai poilsiui. Tai tradicinės marokietiškos architektūros pastatai. Užlipkite ant stogo pasigrožėti sodu iš viršaus. Dirba 9.30-18.30, Kaina apie 9.5 eur.

  • Koutoubia Minaret – mečetė, islamo architektūros šedevras. 77 metrų mečetės bokštas matosi iš toli. Į mečetę telpa tūkstančiai maldininkų, tačiau įeiti gali tik musulmonai, o kiti apžiūrėti iš išorės.

  • Bahia Palace – didingi nuostabios architektūros rūmai. Susipynę marokietiški ir islamo stiliai, sienų raižiniai, įvairių raštų ir spalvų mozaikinėmis plytėlėmis klotos grindis, puošnūs kiemai su apelsinų ir bananų medžiais, gėlėmis, fontanais. Šį kompleksą sudaro keli sujungti riadai, kuriuose yra 150 kambarių. Dirba visomis dienomis, 9-17 val. Įėjimo kaina apie 7 eur.

  • Jardin Majorelle, YSL Museum – populiariausi, ryškiausi ir labiausiai lankomi prancūzų tapytojo sodai Marakeše, bei dizainerio Yve Saint Laurent muziejus. Bilietus pirkite iš anksto internetu. Vietoje taip pat būsite nukreipti prie stendų su informacija, kaip nusipirkti bilietą internetu. Dirba 8:30-18 val, Kaina nuo 15 eur. Iki sodų nuo medinos nesunkiai atėjau pėstute. Atstumas apie 2 km.

Kiti muziejai:

  • El Badi rūmai – buvusių rūmų griuvėsiai.

  • House of Photography – fotografijos paroda.

  • Marakech Museum – Maroko meno, istorijos, kultūros muziejus.

  • Menara Gardens – toliau nuo Medinos esantys sodai.

  • Saadian Tombs – Saadų kapai.

  • Dar El Bacha muziejus.

Kitas būdas pailsėti nuo šurmulio - prisėsti restoranėlyje, paragauti vietinio maisto ir chaotišką Marakešo medinos gyvenimą stebėti iš šalies. Kavinių ir vietinių patiekalų rekomendacijos bus žemiau.

BAHIA PALACE

THE SECRET GARDEN

MADRASA BEN YOUSSEF

ESSAOUIRA

Pajūrio miestas turintis jau visiškai kitokią atmosferą, į kurį atvyksta muzikantai, menininkai ir vandens sporto mėgėjai. Vien dėl čia esančio vandenyno, plataus ilgo paplūdimio galima pailsėti, o norint šiek tiek daugiau veiksmo, pasivaikščioti medinos gatvelėmis, kuriose vyksta panaši prekyba kaip ir Marakeše, tik viskas daug ramiau. Net ir žmonės čia labiau atsipalaidavę, ramesni, geranoriški, besišypsantys. Tokių yra ir Marakeše, tik ten visiškas chaosas, ilgiau pabuvus, norisi išvykti, kur ramiau. Marakešo ir Esaaouiros medinose kuriasi ir kuriasi nauji riadai ir restoranai, tad autentiškų gatvelių, kuriose būtų tik vietiniai, rasti vis sunkiau, bet įmanoma.

Lankytinos vietos:

Uostas – labai fotogeniška vieta, dėl gausybės mėlynų žvejų valtelių. Čia ratus suka žuvėdros ir katės, medžiodamos žvejų parplukdyto gardaus kąsnelio. Prie įėjimo į uostą dirbantis granatų sulčių pardavėjas žino ne vieną lietuvišką vardą, stabtelėkite pasisveikinti ir paragauti sulčių, galbūt jis įsimins dar vieną lietuvišką vardą ir vieną kitą faktą apie Lietuvą. Nes nemažai žmonių nustebdavo, kad esu iš Lietuvos ir sakydavo, kad lietuvių nesutinka, arba sutinka labai retai. Net gidai sakydavo tą patį, kad jų grupėje nebuvę lietuvių. Visgi neturime tiesioginių skrydžių į Maroką. Pastebėjau, kad šalyje daugiausia prancūzų, ispanų, italų ir anglų turistų.

La Scala – Essaouiros mediną supa gynybinės sienos pastatytos 1756 metais. Ant sienos galite pakilti ir nuo aikštelės atsiveria nuostabūs vaizdai į vandenyną ir įspūdingas bangas, kadangi čia dažnai vėjuota.

Essauoira paplūdimys - platus ir erdvus. Čia dažnai labai vėjuota, neveltui populiarūs vandens sportai – jėgos aitvarai, banglentės. Bent jau mano viešnagės metu, besimaudančių ar gulinčių buvo minimaliai. (vasario pabaiga, 20 laipsnių šilumos). Čia būdami gausite daug pasiūlymų pajodinėti arkliais ar kupranugariais. Jei planuojate šalyje jodinėti kupranugariu, čia, pajūryje, jie atrodo sveikesni, nenusikankinę, priešingai nei Agafay dykumoje, kur kupranugariai visiškai nuvargę, be sustojimo veda turistus. Palei paplūdimį galite paisvaikščioti plačia ir erdvia promenada. Jei praeisite visą paplūdimį iki galo, prieisite labai gražias smėlio kopas. Iki jų iš viso apie 3-4 kilometrai.

EKSKURSIJOS

Ekskursijas dažnai perku per booking.com. Kadangi ne kartą ten buvau gavusi ir nuolaidų, ar kuponų išleisti ekskursijoms, tai kartais jos man gaunasi ir nemokamai. Pasirinkite miestą, išsifiltruokite pagal daugiausiai atsiliepimų turinčias, populiariausias pramogas, palyginkite panašių ekskursijų aprašymus ir pasirinkite, kurios maršrutas, kelionės planas Jums tinkamesnis.

Pirkite ekskursija iš patikimų agentūrų su aiškiu kelionės planu ir teigiamais atsiliepimais. Kadangi ekskursijas jau turėjau nusipirkusi iš anksto, neteko ieškoti šalyje ar teirautis rekomendacijų viešbučiuose.

Tikslias ekskursijos detales, kur laukti, kokio gido ar vairuotojo agentūros atsiuntė dieną prieš išvyką. Dažniausiai būna numatytas paėmimas nuo viešbučio arba nuo sutartų pagrindinių medinos vietų ir ten susirenka daug turistų. Tad gidas ar vairuotojas paskambina per WhatsApp ir stengiasi Jus surasti.

Agafay Desert – akmens dykuma esanti 30 kilometrų nuo Marakešo. O vos 100 km nuo Marakešo pateksite į vaizdingus Atlaso kalnus ir slėnius. Atlaso kalnai tęsiasi per Maroką, Alžyrą, Tunisą. Kaikurios ekskursijos apima kelionę iki Atlaso kalnų, aplankant berberų kaimą ir Agafay dykumą. Aš rinkausi vakarinį turą: saulėlydžio stebėjimas, kupranugariai ir trijų patiekalų vakarienė dykumoje, su tradicine vietine muzika ir ugnies šou. Atvykstant į šią akmens dykumą pakeliui sustojome argano aliejaus parduotuvėlėje. Išvažiavimas į dykumą saulėlydžiui būna apie 16-17 valandą.

Ouzoud Waterfalls – tai didžiausi Maroke ir antri pagal dydį krokliai Afrikoje esantys Atlaso kalnuose, 130 kilometrų nuo Marakešo. Labai sklandi kelionė, ir šios ekskursijos gidas pasitaikė išmanantis, draugiškas ir šiltas žmogus. Pati vietovė nuostabi, didingi trijų pakopų kriokliai ir pakeliui sutinkamos Barbarinės Makakos – Atlaso kalnuose, laisvėje gyvenančios ir žmonių nebijančios beždžionės. Kadangi nuolat yra maitinamos turistų, tai dažnai čia ir pasirodo. Į turo programą įėjo plaukimas plaustu artyn krioklio ir persikėlimas į kitą tvenkinio pusę. Tuomet pietūs, už kuriuos mokėjome papildomai.

ŽMONĖS

Apie marokiečius turėjau gal kiek išankstinių nusistatymų. Prisiklausiau pasakojimų ir prikaupiau per daug negatyvių istorijų iš buvusių šalyje. Gal tai ir buvo naudinga, nes pasiruošiau, kas gali nutikti nemaloniausio, bet ir per daug įsibauginau. Realybėje marokiečiai pasirodė daug daug kartų malonesni, paslaugesni ir besišypsantys, nei mes – lietuviai. Per dieną pasisveikindavau tikriausiai daugiau nei 20 kartų. Matydavau daug nuoširdžių šypsenų ir jokio agresyvaus ar netinkamo elgesio, komentarų. Kadangi keliavau viena, nepatyriau ir kažkokio priekabaus ar nederamo marokiečių dėmesio. Tačiau, dažniausiai su manim tiesiog gatvėje, turguje kamnors pasisveikinus į kalbas nesileisdavau ir maloniai pasisveikinusi nueidavau savais keliais. Bendraudavau su kaikuriais pardavėjais, pas kuriuos parduotuvėlėse lankiausi, riadų savininkais, gidais, vairuotojais. Taip pat laikiausi subtilesnio aprangos kodo. Nors sako, kad Marakeše, ar Essauoiroje galima gana laisvai rengtis, marokiečiai pripratę prie turistų ir labiau dengiančios aprangos reikia važiuojant į Maroko kaimelius, tačiau pastebėdavau, kad esant netinkamai aprangai, kaikurie vietiniai labiau nužiūri, galbūt tuomet galima susilaukti ir kitokio dėmesio. Tačiau tai dažniau būtų išimtis. Visi sutikti žmonės buvo – NUOSTABŪS. Tikrai. J Dar pastebėjimas, kad didelė dalis marokiečiu nenori būti nufotografuoti, užsidengia veidą jau iš tolo, jei mato, kad fotografuoji, arba parodo, kad jo nenufotografuotum.

Stebėtina, kad esant tokiam chaotiškam eismui, ypač aplink mediną, vairuotojai išlieka ramūs ir su šypsena. Atrodo eismas yra be taisyklių, tačiau visi vadovaujasi viena taisykle, nieko nepartrenkti ir išvengti eismo įvykio. Važiuoja prieš eismą, užlenda, pėstieji lenda po ratais, vaikais su dviračiais važinėja bet kaip, bet niekas ant nieko nepyksta, o ramių ramiausiai aplenkia ir išvengia kliūties. Pabuvus tokioje šalyje grįžus nebegalėjau suprasti lietuvių kelyje, kurie bet kokiai smulkmenai nutikus keikiasi, rėkia ir nervinasi. Turėjau ne vieną mąstymą keičiančią patirtį šioje kelionėje.

Dar pastebėjau, kad bėgioja, sportuoja šalyje tik turistai. Beveik nemačiau lauke sportuojančių vietinių. Nors daug vietinių važinėja dviračiais ir per dieną juda dirbdami.

SCAM‘ERIAI (APGAVIKAI)

Dabar apie tuos baisiuosius scam'erius, apie kuriuos yra gausybė straipsnių Google, video įrašų Youtube ir t.t. Manau, gerai yra žinoti, ko galima tikėtis ir kaip nepakliūti į nemalonią situaciją, bet negalvoti, kad pavojai tyko visur, kur eisite. Kelis kartus sutikau netoli taksi aikštelės esančius scam‘erius - kelio rodytojus, pinigų prašytojus. Kad pasiekti savo riadą taksi mane atveždavo iki Bahia Palace ir tuomet gatvelių labirintu eidavau iki riado. Kelią jau buvau išmokusi, be to Google maps‘ai į visas lokacijas gerai nuveda, tik medinos gatvėlese dažnai dingsta GPS, todėl kelią reikėtų įsiminti iš anksto ar sekti posūkius be GPS pagalbos. Tai į tokius kelio rodytojus nereaguodavau arba atsakydavau neigiamai. Tačiau nebijokite klausti kelio restoranų, parduotuvių darbuotojų, jie ir pasakys ir parodys nereikalaudami jokio užmokesčio.

Prieš keliaudama į Maroką, maniau, kad ramiai nei medinoje, nei po turgus nepavaikščiosiu be gido. Pasirodo, tai visai netiesa. Tik skatinimas užsisakyti kuo daugiau gidų paslaugų. Medinoje visiškai saugu, net keliaujant solo. Naudinga turėti gidą, jei planuojate apsipirkti - tuomet su gido pagalba bus lengviau suprasti realias kainas ir surasti reikalingas prekes. Nors aš pati apsipirkau savarankiškai, palyginusi kainas skirtingose vietose ir pasiderėjusi.

Jemma El Fnaa aikštėje visi artistai, paslaugų teikėjai tikisi uždirbti, tad būtent čia, jei norite kąnors nufotografuoti – pasiruoškite smulkių pinigų susimokėti. Jei Jums ant peties uždės beždžionę, jei moteris paims ranką ir pradės piešti henna tatuiruotę, jei muzikantas Jums gros – reikės susimokėti. Tad būkite atidesni ir šioje aikštėje nedalyvaukite veikloje, už kurią nenorėsite vėliau mokėti.

Ekskursijos - kaikurie gidai ima papildomus pinigus už įėjimą į tam tikras vietas, į kurias įėjimai yra nemokami arba jau įtraukti į ekskursijos programą ir t.t. Žodžiu, jei ekskursiją užsisakote per patikimus partnerius pvz Booking, Getyourguide ar kt, tai jokių apgaulių nebus. Kas parašyta, tą ir gausite, be jokių papildomų neaiškių mokesčių. Visur užsukama į argano gamyklėles, parduotuves, supažindinama su produkcija, tačiau niekur nebuvo verčiama pirkti.

Apie įvairias apgaules galite paskaityti daugiau internete, kad turėtumėte omeny, ko tikėtis, jei planuojate savarankiškai važinėtis po šalį. Tačiau tai yra išimtys,o ne taisyklė, kad su tuo susidursite.

VIRTUVĖ

Marokietiška virtuvė nustebino savo išlaikytomis tradicijomis ir kvapniais, nuostabiai skaniais, bei sočiais patiekalais. Kiekvieną dieną gėriau šviežiai spaustas sultis. Dažniausiai granatų arba tradicinį plaktą avokadų ir apelsinų (arba pieno) sulčių kokteilį. Sultys parduodamos visur, o populiariausia vieta - Jemma El Fnaa aikštė.

Tradiciniai patiekalai, kuriuos pasirinkau ragauti ir valgiau dažniausiai:

  • Mėtų arbata, kurią marokiečiai gerią visą dieną. Tai svetingumo simbolis ir jos patiekimas turi ilgametes tradicijas bei ritualus. Arbata būtinai patiekiama metaliniame virdulyje ir naudojamos nedidelės iki 120 ml stiklinės, viskas sudedama ant metalinio padėklo, pridedama cukraus. Arbata į stiklinę pilama iš aukštai, kad patektų pakankamai deguonies ir suteiktų išskirtinį skonį.

  • Tadžinas (Tagine) - mėsos ir daržovių troškinys su daug prieskonių, kuris gaminamas specialiame kūgio formos inde. Išbandžiau įvairius variantus, su vištiena, aviena, jautiena ir tagine kefta – mėsos kukuliai troškinti pomidorų padaže.

  • Msmmen tradicinis paplotėlis – kepamas iš miltų, manų kruopų, mielių, sviesto, druskos, vandens ir keliais sluoksniais sulankstomas į kvadratą. Gaminamas daug kur gatvėje ant specialių stendų, patiekiama ir riaduose prie pusryčių.

  • Kuskusas – taip pat vienas tradicinių patiekalų, kuskusas su mėsa, daržovėmis, prieskonių mišiniu.

  • Pastilla – marokietiškas pyragėlis su mėsos įdaru.

Jemaa El Fnaa maisto stendų daugelis nerekomenduoja, nes nebus skanu. Geriau rinktis teigiamai įvertintus restoranėlius. Kainos restoranuose žemesnės nei Lietuvoje. Pagrindiniai patiekalai medinoje esančiose kavinėse kainuoja 6-10 eur.

Tačiau, visgi viename iš stendų ragavau iš gausybės prieskonių pagamintos arbatos. Ji aštroka, gėriau ją kartu su čia parduodamu saldumynu, panašiu į chalvą. Kaina tik 15 dirhamų.

Išbandytos kavinės Marakeše:

  • „Snack Toubkal“ - randasi Jemma el Fnaa aikštėje, turi staliukų balkone, su vaizdu į aikštę ir tiekia tradicinius marokietiškus patiekalus, tokius, kaip kuskusas, tadžinas, pastilija su mėsa. Kainos nėra didelės. Google įvertinimas 4.3 balo.

  • „Le Vrai Traditionnel“ – neturistinėje gatvelėje esanti vietinė kavinukė. Viskas kaip ir neblogai, tačiau tadžino porcija pasirodė mažoka. Google įvertinimas 4.9 balo.

  • „Le Grand Balkon du cafe glacier“ – vienas geriausių vaizdų į Jemma el Fnna aikštę iš viršaus už pigų, kelių eurų mokestį. Reikia susimokėti už gėrimą, tuomet praleidžia į didžiulį balkoną, kuriame galėsite pasidairyti ir pailsėti nuo turgaus judesio. Žmonių daug, tačiau ir vieta tokia visiškai neįpareigojanti, tinka trumpam apsilankymui arbatos ar kito gėrimo. Įvertinimas Google – 3.3 balo.

  • „Bakchich Cafe“ – judrioje medinos gatvelėje esantis restoranas taip pat turintis tradicinių marokietiškų patiekalų. Kokybiškas aptarnavimas ir maistas bei nedidelės kainos. Google įvertinimas 4.4 balo.

Išbandytis kavinės Essaouiroje:

  • „The Coast“ – ėjau čia net kelis kartus pietauti ir vakarieniauti. Nors meniu nėra platus, tačiau kokybiškai gamina pagrindinius tradicinius patiekalus ir kainos nedidelės (patiekalai 5-8 eur). Prisėdus lauke galima stebėti veiksmą gatvėje. Aptarnavimas puikus. Įvertinimas Google 4.4 balo.

  • „Taraa Cafe“ – kavinę pasirinkau priešpiečiams. Spalvinga aikštė su akį traukiančiomis kavinukėmis. Dažnai čia užsuka ir gatvės artistai pasirodyti pietaujantiems žmonėms ir iš to uždirbti. Maisto pasirinkmas pasirodė įvairus, geras aptarnavimas ir maisto kokybė. Google įvertinimas 4.3 balo.

  • „Grand Cafe“ – kavinė, kurioje pusryčiavau. Turi ir europiečiams įprastu patiekalų. Gražus interjeras, švaru, geras aptarnavimas. Google įvertinimas 4.8 balo.

  • „Bab Laachour“ – mėgstama tiek turistų, tiek vietinių kavinė prisėsti išgerti gėrimui. Netoli uosto su vaizdu į erdvią aikštę. Turėjau laisvą akimirką iki kelionės, tad prisėdau čia ir aš. Įvertinimas Google gana prastas, tik 3.3 balo, tad nežinau, kaip su maisto kokybe, tačiau juoda kava + šviežiai spaustos apelsinų sultys + vanduo, kurį atneša nemokamai man kainavo iš viso 3.5 eur.

SNACK TOUBKAL

LE VRAI TRADITIONNEL

BAKCHICH CAFE

THE COAST

TARAA CAFE

Norintiems paskaityti daugiau kelionių istorijų, pokalbių su keliautojais, atrasti krypčių idėjų, įkvėpimo, kviečiu parsisiųsti skaitmeninį kelionių žurnalą, kurių yra keletas numerių. https://aplinkpasauli.eu/zurnalas

Planuojantiems keliauti į Maltą pravers informacinis Maltos gidas PDF skaitmeniniu formatu: https://aplinkpasauli.eu/gidas-aplink-malta-z95dug

O planuojantiems keliauti į Londoną pravers informacinis Londono gidas: https://aplinkpasauli.eu/gidas-aplink-londona