7 gražiausi Prancūzijos Žydrosios pakrantės miesteliai

Cote D‘Azur, taip vadinama Žydroji pakrantė Prancūzijoje, besitęsianti nuo arčiausiai Italijos sienos esančio Menton miestelio iki Saint Tropez. Tai puiki kryptis tiek pasyvioms atostogoms, maudynėms jūroje, skaniam maistui, jūros gėrybių ir prancūziško vyno degustacijoms, tiek ir aktyvesniam poilsiui, pasivaikščiojimui gamtoje, uolomis, kalnais, didesnių pakrantės miestų lankymui, kultūrai, menui, kvepalų gamyklų, vynuogynų lankymui.

10/9/20239 min read

Cote D‘Azur, taip vadinama Žydroji pakrantė Prancūzijoje, besitęsianti nuo arčiausiai Italijos sienos esančio Menton miestelio iki Saint Tropez. Tai puiki kryptis tiek pasyvioms atostogoms, maudynėms jūroje, skaniam maistui, jūros gėrybių ir prancūziško vyno degustacijoms, tiek ir aktyvesniam poilsiui, pasivaikščiojimui gamtoje, uolomis, kalnais, didesnių pakrantės miestų lankymui, kultūrai, menui, kvepalų gamyklų, vynuogynų lankymui.

Iš Lietuvos į Žydrosios pakrantės miestą Nicą patogu nuvykti tiesioginiu Wizzair skrydžiu iš Vilniaus oro uosto. Klimatas švelnus ir oras visus metus džiuginantis. Rugsėjis, tai dar visiškas vasaros tęsinys - mano viešnagės metu orai įkaisdavo iki 30 laipsnių. Maudytis jūroje vienas malonumas, vanduo šiltesnis už bet kokį vandens telkinį, kuriame teko maudytis vasarą Lietuvoje. Turistų dar nemažai, jog net į traukinius, važiuojančius tarp populiariausių pakrantės miestelių, ne visi telpa įlipti. O traukiniais bei autobusais keliavau nemažai, nes mano atostogos buvo aktyvios ir norėjau išnaršyti daugelį pakrantės miestelių. Aplankiau kaimelius ant kalnų Eze ir Saint Paul de Vence, nykštukinę valstybę – Monaką, ramesnius miestus Mentoną ir Antibus, bei nuostabų pajūrio miestelį, esantį vos kelis kilometrus nuo Nicos - Villefranche sur Mer.

Nica. Didžiausias miestas Prancūzijos Rivjeroje ir aktyvių atostogų metu, man buvo ideali vieta gyventi. Kiekvieną rytą praeidavau turgelį su prancūziškai skanėstais, dirbiniais bei kvepiantį levandomis (Cours Saleya pėsčiųjų gatvelėje). Tuomet traukiniais arba autobusais keliaudavau iš miestelio į miestelį, o vakarais sugrįžusi mėgaudavausi naktinės Nicos atmosfera. Jei vykčiau poilsiui ir pasyvioms atostogoms, rinkčiausi ramesnius Villefranche Sur Mer, Menton, Antibes miestelius, kuriuose ir paplūdimiai gražesni, patogesni, be didelių akmenų, kurių yra Nicoje. Nicos plati ilga promenada palei jūrą viena populiariausių vietų pasivaikščiojimui vakare: palmės, gatvės artistai ir čia pat esanti Pilies kalva (Colline du Chateau) su nuo viršaus atsiveriančią Nicos uosto (Port Olympia) ir miesto panorama, bei čia esančių dirbtiniu kriokliu ir kavinuke. Šalia promenados ir senamiestis, su siauromis, akmenimis grįstomis gatvelėmis, galybe kavinių, ledaine Fenocchio, pasiūloje turinčia apie 100 skonių ledų ir juos gaminančia nuo 1966 metų. Nežinau, kaip jie tai daro, tačiau nuo kiekybės kokybė nenukentėjusi. Užsukite, paragaukite į vieną iš dviejų Nicoje esančių Fenocchio ledainių.

Eze. Aukštai ant kalvos, virš Žydrosios pakrantės, įsikūręs viduramžiškas kaimelis, nuo kurio atsiveria pasakiškas pakrantės vaizdas. Ypatingai gražu nuo egzotiško kaktusų sodo Le Jardin Exotique, kuris vienas lankomiausių kaimelio objektų. Įėjimas į sodą – 7 eur. Pačio kaimelio tiksli įkūrimo data nėra žinoma, tačiau jis apgyvendintas nuo ankstyvųjų istorijos laikų ir daugelis statinių išlikę iki šių dienų. Eze romantiškas ir žavus miestelis, lyg iš pasakos, kurį aplankyčiau ir dar kartą, jei vėl vykčiau į Žydrąją pakrantę. P.s. jei nevažiuojate į Grasse – pasaulio parfumerių sostinę, tai ir Eze galite apsilankyti kvepalų parduotuvėje ir mini muziejuje - Parfumerie Fragonard. Užsiregistravus iš anksto galima patekti į pamoką ir pasigaminti kvepalus patiems. Į Eze kaimelį rekomenduočiau vaziuoti autobusu, nes traukinio stotelė apačioje, prie jūros, o miestelis aukštai ant kalno. 82 numerio autobusas atveža būtent į Eze kaimą esanti ant kalno. O atgal į apačioje esantį Eze paplūdimį (Eze sur Mer) jau galite nulipti ir pėsčiomis, maždaug per valandą, žymiuoju Nyčės keliu (Nietzsche Trail), kuris pavadintas Frydricho Nyčės vardu, nes šiame regione jis daugelį metų gyveno ir rašė. Kelias nėra itin lengvas, jis akmenuotas, vingiuotas, eiti per didelį karštį kainuos daug ištvermės, tačiau einant jus lydės nuostabūs vaizdai. Jei planuosite eiti pėsčiomis, avėkite patogią avalynę. Beje, apačioje esančiame paplūdimys išsimaudyti be vandens batų beveik neįmanoma. Šiek tiek atsigaivinusi ir pailsėjusi keliavau traukiniu toliau: Eze – Monakas.

Monakas. Prabanga ir triukšmas, automobilių gausmas, daug smalsių turistų, daug turtingų žmonių, prabangios parduotuvės ir jachtos uoste. Labai tankiai apgyvendinta nykštukinė valstybė, kurią sudaro keturi rajonai: Monako Ville, Monte Carlo, La Condamine ir Fontvieille. Vietomis pasirodė painokas miestas, teko paklaidžioti, ir per daug intensyvus lyginant su visais kitais pakrantės miesteliais. Norint Monaką labiau pažinti, reiktų pasilikti daugiau laiko, ne kelias valandas, kaip tai padariau aš. Nes tądien visgi daugiau laiko norėjau leisti mane sužavėjusiam Eze kaimelyje. Taigi, Monake lankiausi Monte Carlo rajone. Šiek tiek palipau aukščiau pasigrožėti Monako uostu iš viršaus, tuomet prasiėjau palei jachtklubą (Port Hercules) link Monte Carlo Casino. Tikriausiai dar niekur per tokį trumpą laiką nemačiau tiek prabangių automobilių, kiek Monake per keletą valandų. P.s. turėkite omenyje, kad Monako kaktusų parkas uždarytas iki 2024 metų, pasitikslinkite informaciją prieš vykdami.

Kiti lankyti Monako objektai:

· Kunigaikščio rūmai - Le palais Princier de Monaco

· Monako katedra - Cathedrale de Monaco

· Okeanografijos muziejus - Oceanographic museum

· Monako senamiestis – Monaco Villie

· Fontvielle rajonas

Saint Paul de Vence. Dar vienas ant kalvos įsikūręs viduramžiškas miestas, kurį sezono metu lanko daug turistų. Labai meniškas miestas, kuriame įsikūrę daug meno galerijų, menininkų dirbtuvių ir muziejų. Akmenimis grįstomis gatvelėmis prasiekite pagrindine Rue Grande gatvele, pro įvairias parduotuves iki Grande fontano. Praeikite kaimelį juosiančiais pylimais, palandžiokite įvairiomis senamiesčio gatvelėmis ir užsukite į 14 amžiaus vyno rūsį „La Cave de Saint Paul“. Čia rasite geriausių Prancūzijos vynų kolekciją, provanso vynų, šampano, konjako, armanjako, likerių ir kt. Galimos vyno degustacijos arba tiesiog prisėskite ir paragaukite pasirinkto vyno iš meniu. P.s. lauktuvių galite parvešti artimųjų gimimo datos armanjako. (Juos rasite prie kasos, seniausią mačiau lyg 1960-63 metų). Buteliukai po 50 ml, tiks vežtis ir rankiniame bagaže.

Antibai. 16 amžiaus įtvirtintas miestas, su kuriuo pažintį pradėjau nuo čia esančio didžiausio uosto Prancūzijos Rivjeroje. Tuomet per vartus patekau į senamiesčio gatveles pilnas kavinių, kepyklėlių, parduotuvėlių ir Marche Provencal turgų su įvairiais vietiniais gaminiais ir produktais. Senamiestyje, Grimaldžių pilyje, įrengtas Pikaso muziejus su žymiojo dailininko darbais. Jis pats Antibuose gyveno 1946 metais. Labiausiai patiko prasieti pylimais ir maudynės Plage de la Salis paplūdimyje. Čia jau nudžiugino baltas smėlis, skaidrus, seklus krantas. Daugiau smėlėtų paplūdimių yra ir Kanuose. Jei Antibuose esate ilgesniam laikui, prasieikite iškyšuliu Cap D’Antibes. Takas aplink tęsiasi apie 5 kilometrus.

Mentonas. Trečią, paskutinę dieną, susiplanavau aplankyti du pačius spalvingiausius miestus: Menton ir Villefranche sur Mer. Labai gerą patarimą man davė draugė, išlipti tolimesnėje stotelėje Menton Garavan ir eiti promenada, aplankant uostą, senamiestį ir grįžti iš kitos, centrinės Menton traukinių stoties. Mentone jaučiausi geriausiai iš visų kelionės dienų. Spalvos – mano silpnybė, tai čia gavau savo dozę spalvų. Praėję uosto promenadą ir Plage de Sabletes paplūdimį, pamatysite geltonus laiptus vedančius iki miesto bažnyčios - Basilica de Michael Archangel. Viena fotogeniškiausių vietų mieste. Bevaikštant senamiesčio gatvelėmis jausmas, kad esu labiau Italijoje nei Prancūzijoje. Skirtingai nuo kitų miestų ore jau nebe levandų kvapas, o citrinų. Daugybė parduotuvių su gaminiais iš citrinų, muilais, kvepalais, likeriais, aperityvais. Užsukite padegustuoti ir galbūt parsivešite namo. Ctrinų likeris Limoncello (arba kitaip pavadintas) mano mėgstamiausias gėrimas, kurį kas kartą parsiveždavau iš Italijos, Graikijos, šįkart ir iš Prancūzijos. Taip pat šiame miestelyje jau daugiau įvairių itališkų tavernų, nei kituose, daugiau ir pačių italų. Prieš išvažiuodama dar užsukau į nedidelį vietinį turgelį – Les Halles.

Villefranche sur Mer. Pajūrio miestelis, žavesiu nei kiek nenusileidžiantis Mentonui. Jau atvykstant traukiniu miestelis pasitiko nuostabiais vaizdais pro langą. Apačioje traukinių stoties esantis užburiančios žydros spalvos paplūdimys, toliau žavus nedidukas uostas nusėtas kavinukėmis ir nerealiai jaukios senamiesčio gatvelės su spalvotais pastatais. Vaikščiojau, gėrėjausi ir atrodė, jog galėčiau čia gyventi. Jei būčiau ilgiau, būtinai nuvykčiau į gražiausią vilą su nuostabiu vaizdu - Villa Ephrussi de Rothschild, bei apeičiau iškyšulį Cap Ferrat (apie 12 km). Kadangi vakare jau laukė skrydis namo, prieš kelionę prisėdau pailsėti kavinukėje Alma Gout Mediterranee su vaizdu į jūrą.

Daugiau istorijų, pokalbių su keliautojais ir įkvėpimo keliauti rasite skaitmeniniame žurnale: https://aplinkpasauli.eu/zurnalas

Pirmajame vasaros numeryje rasite 63 puslapius interviu ir pasakojimų apie 25 šalis aplankiusią ir nuo 14 metų keliaujančią aštuoniolikmetę, apie Maroką ir ten 8-erius metus gyvenančią Rasą, apie Tanzanijos safario parkus, Azijos Dramblių slėnį ir šventyklas, Europos šalis Maltą, Vieną, Budapeštą, Bratislavą, žinoma, nepamiršta ir Lietuva, kurios pažintinius takus be galo vaizdingai aprašo Arūna, apie kalnus, ir apie kelionę su vaikais į Legolendą, bei apie Camino de Santiago kelią.

Antrajame 80-ies puslapių rudens numeryje rasite pasakojimą apie Namibiją - vieną saugiausių Afrikos šalių, tinkamą savarankiškų kelionių šalininkams. Kita istorija apie metų trukmės kelionę po Pietų Ameriką. Apie nuotykius keliaujant per Patagoniją, Amazoniją, Andų kalnus, kopiant į viršukalnes, ugnikalnį bei aplankant Galapagų salas. Rasite ir lankytinų vietų sąrašą bei naudingus patarimus, ką nuveikti prie Atlanto vandenyno esančiame Maroko mieste Essaouira. taip pat, nuostabus pokalbis su Raminta, kuri su vyru Robertu ir australų aviganiu Paiko tapo pasaulio gyventojais ir nevengia drąsių sprendimų, taigi savo vedybas atšventė Italijos kalnuose. Daiva ir Vidas, daugybę metų keliauja kemperiu ne tik vasaromis, bet ir žiemomis. Persikraustę į Norvegiją, įsigijo Skandinavijos sąlygoms pritaikytą kemperį “Adria” ir yra apvažiavę visa Norvegiją, bei gali pasidalinti savo patirtimi ir naudingais patarimais. Audrius ir Virginija savo laisvę ir laimę atrado keliaudami ir gyvendami kemperyje, buvusiame greitosios pagalbos automobilyje. Augustė ir Rytis - labai veržlūs, stiprūs, tikslų siekiantys ir žingeidūs žmonės. Vienas kitam nepakeičiami kelionių partneriai ir sutuoktiniai, kartu apkeliavę daugybę šalių. Kalnų mylėtojai paruošė labai naudingą reikalingų dalykų ir patarimų sąrašiuką pradedantiesiems alpinistams. Jurga ir Audrius su visa šeima nukeliavo į Kubą, patyrė nuotykių ir gero laiko drauge, bei suprato, kad nori ir toliau gyventi keliaujant. Taigi, 2021 metais viską pardavė ir pradėjo savo kelionę, o Meksikoje susilaukė ir trečiojo vaiko. Skaitant Anos pasakojimą, keliavimo patirtis Japonijoje su vaikais atrodo itin smagi ir lengva. Galbūt viskas taip paprastai skamba dėl požiūrio, su kokiu Ana keliavo į Japoniją: “priimk viską kaip yra ir bandyk surasti geriausią išeitį". Taip pat žurnale rasite maršrutus į netolimas ir pigias išvykas. Prancūzijos Žydrosios pakrantės miestelių apžvalga. Londono lankytinų vietų sąrašas ir patarimai. Bei sudarytas maršrutas solo kelionei po Varšuvą.