5 Zakopanės Tatrų kalnų maršrutai.

Viršūnės: Kopa Kondracka (2005 m), Kasprowy Wierch (1987 m), Morskie Oko ir Czarny Staw pod Rysami (1580 m), Five Polish Ponds Valley (1671 m) ir Szpiglasowy Wierch (2172 m), Charny Staw (1624 m) ir Karb (1853 m), Sarnia Scala (1376 m)

8/9/20238 min read

ZAKOPANĖ

Arčiausiai Lietuvos esantis kalnų miestelis - Zakopanė, su vaizdingais Tatrų maršrutais ir slidinėjimo trasomis, pritraukia labai daug aktyvų laisvalaikį mėgstančių keliautojų iš Lietuvos ir kitų šalių. Iš viso Zakopanėje yra 60 km paruoštų trasų su skirtingo sudėtingumo šlaitais. Iki Zakopanės automobiliu kelionė trunka nemažai, apie 10-11 valandų, tačiau pakeliui galima stabtelėti ir aplankyti Varšuvą ar netoliese esanti Suntago vandens parką, Krokuvą, Veličkos druskų kasyklas ir kitas vietas. Zakopanėje lankiausi keletą kartų ir abu kartus buvo nuspręsta apsistoti pačiame centre, kad grįžus iš kalnų žygių, galima būtų atsipalaiduoti ir nebereikėtų toli ieškoti vietų, kur skaniai pavalgyti, paragauti vietinės virtuvės patiekalų, o ir iki įvairių trasų nuvykti iš centro patogu, nes čia pat yra stotis, taksi automobiliai. Zakopanės miestelis nedidelis, gana jaukus, tačiau stipriai primenantis Palangą. Pagrindinėje gatvėje gausu prekyviečių, suvenyrų, daug vietinių karčemų pasirinkimo.

Kadangi Zakopanėje lankiausi jau porą kartų, tai ir trasų išbandyta nemažai. Vienos kelionės metu pavyksta pražygiuoti apie 2-3 trasas, daugiau nebesinori. Pirmą kartą važiavome Flixbus autobusais su persėdimu Varšuvoje, atgal – Krokuvoje. Antrąkart su automobiliu. Pirmąkart keliavome spalio 28 – lapkričio 2 ir stebuklingai pataikėme ant vasariško oro, dieną įšildavo iki 19 laipsnių. Antrąkart - jau vasarą, rugpjūčio mėnesį, tačiau orų prognozės rode vien tik lietų, bet visgi lietaus žygių metu išvengėme. Oras sušildavo iki 22-24 laipsnių.

GUBALOWKA (1126 M)

Atvykus į Zakopanę ir turint ne pilną dieną, galima laiką skirti trumpesniems maršrutams. Poilsiui po kelionės pasirinkau Gubalowkos kalną į kurį nekopiau, o kėliausi funikulieriumi. Gubalowkos kalno apačioje, einant iki funikulieriaus, praeiname turgų, kuriame galite pradėti degustacinę kelionę per Lenkijos nacionalinės virtuvės valgius ir paragauti rūkyto sūrio oscypek arba redykolka iš sūdyto avies pieno, ar minkšto avies pieno sūrio bundz. Keltuvo į Gubalowkos kalno viršunę kaina apie 5 eur asmeniui ir vos per 4 minutes užsikelsite į 1126 metrų aukštį. Atmosfera tiek papėdėje, tiek viršūnėje kaip Palangoje: begalė žmonių, turgaus šurmulys, prekyba ir paslaugos. Tačiau viską atperka vaizdai, kuriais galima mėgautis gurkšnojant gėrimus pasirinktoje kavinėje su vaizdu į kalnus.

SARNIA SCALA (1376 M)

Žygio trasa: Dolina Strazyska – Siklawica – Sarnia Scala – Dolina Bialego. Apie 10 km.

Maršrutas neilgas ir šis pradžios taškas yra arti Zakopanės miesto, lengvai pėstute pasiekiamas. Žygį pradedu Dolina Strazyska raudonuoju keliu. Pakeliui užsuku pasigrožėti Wodospad Siklawica kriokliu, krentančiu iš 25 metrų aukščio. Tuomet, sugrįžus šiek tiek atgal, tęsiu žygį Sarnia Scala kryptimi, juoduoju keliu. Viršūnėje gražūs vaizdai, matosi kalnų grandinės vienoje pusėje, Zakopanės miestelis kitoje. Atgal grįžtu geltonuoju Dolina Bialego keliu. Šiame maršrute tiek pirmyn, tiek atgal nemažai šlapių, slidžių akmenų. Apskritai, kalnuose gerai turėti specialius žygių batus, tačiau praeinama ir su kedukais, nes ne vieną viršūnę taip ir praėjau, kol neturėjau spec. avalynės.

KOPA KONDRACKA (2005 M) IR KASPROWY WIERCH (1987 M)

Žygio trasa: Kuznice – Dolina Kondratowa - Kondracka Przelecz - Kopa Kondracka – Kasprowy Wierch – Kuznice. Trasa apie 20 km.

Žygį pradėjome nuo Kuznice (čia yra ir keltuvas į Kasprowy Wierch). Keliavome pėsčiomis Dolina Kondratowa mėlynuoju trasos keliu. Pasiekus Kondracka Przelecz sankryžą pasirinkome Kopa Kondracka kryptį ir ėjome geltonuoju keliu. Į kitą pusę nuo Kondracka Przelecz būtų Giewont viršūnė su kryžiumi viršūnėj, kuri taip pat populiari tarp žygeivių. Užkopus į Kopa Kondracka viršūnę mėgausitės fantastiškais vaizdais nuo 2005 metrų aukščio ir pailsėję galėsite tęsti kelionę pasirinkta kryptimi, arba atgal, užsukant į Giewont arba į Kasprowy Wierch. . Labai rekomenduočiau kelią nuo Kopa Kondracka iki Kasprowy Wierch, kuris driekiasi kalnų keteromis. Šis raudonojo maršruto kelias nėra sudėtingas, bet labai vaizdingas, su keliose vietose pasitaikančiu nesudėtingu kopimu keturiomis.Pasiekus Kasprowy Wierch viršūnę, esančią 1987 metrų aukštyje, rasite aukščiausiai esantį pastatą Lenkijoje – meteorologinę observatoriją, bei kavinukę. Nuo šios viršūnės yra keletas trasų pasirinkimų nusileisti žemyn, leidomės žaliuoju keliu, o jei veikia keltuvas – galite nusileisti ir juo. (kai buvau lapkritį - keltuvas neveikė). Taip pat, nuo čia driekiasi ir daugelis kitų trasų.

EŽERAS MORSKIE OKO (1395 M) IR EŽERAS CZARNY STAW POD RYSAMI (1583 M)

Žygio trasa: Palenica Bialczanska – Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Palenica Bialczanska. Trasa apie 20 km.

Trasa prasideda Palenica Bialczanska, iki kur atvažiavome autobusu iš Zakopanės autobusų stoties. Kelionės trukmė apie 40 min, kaina 15 zlotų žmogui. Maršrutas eina asfaltuotu keliu, vėliau šiek tiek miško keliu, pakeliui praeisite Mickiewicza krioklį ir pasieksite pirmąjį ežerą – Morskie Oko (1395 m). Tai didžiausias ir ketvirtas pagal gylį ežeras Tatrų kalnuose, Lenkijoje. Ši atkarpa iki ežero apie 8 kilometrai, o dalį šio kelio kaikurie renkasi atvažiuoti arklių tempiamais vežimais. Jei turite ištvermės – atsisakykite šio pasirinkimo ir pabandykite žygiuoti savo jėgomis. Prie Morskie Oko ežero yra kavinukė, pailsėjus tęsiau kelionę aplink ežerą ir lipau stačiais laiptais iki antrojo ežero - Czarny Staw pod Rysami (1583m). Tikrai verta ir būtinai rekomenduoju visada palypėti aukščiau! Dar ištvermingesni kopia iki aukščiausios Lenkijos Tatrų kalnų viršūnės Rysy (2501 m), esančios ant Lenkijos ir Slovakijos sienos. Tačiau tokiai kelionei reiktų pasiruošti bei nusimatyti pakankamai laiko. Vien iki šių dviejų ežerų pirmyn ir atgal nužygiavome apie 20 kilometrų.

PENKIŲ EŽERŲ SLĖNIS: FIVE POLISH PONDS VALLEY (DOLINA PIECIU STAWOW) (1671 M) – SZPIGLASOWY WIERCH (2172 M)

Žygio trasa: Palenica Bialczanska – Wodaspod Mickiewicza - Dolina Pieciu Stawow Polskich - Szpiglasowy Wierch - Wielka Siklawa - Palenica Bialczanska. Trasa apie 25 km.

Žygio pradžia: Palenica Bialczanska - čia prasideda kelias vedantis iki Morskie Oko, tačiau už Mickiewicza krioklio yra nusukimas į žaliąjį kelią Dolina Pieciu Stawow Polskich, kuriuo ir einame. Ši trasa vėliau šakojasi ir vienas kelias eina juodaja trasa, kitas – žaliąja pro krioklį, krentantį iš 70 metrų aukščio - Wielka Siklawa. Taigi galima pirmyn eiti vienu maršrutu, nusileisti kitu. Abu gana status. Prie krioklio Wielka Siklawa verta prieiti arčiau, nukrypus šiek tiek nuo trasos - be galo nuostabus jausmas ir vaizdas prisėdus pailsėti ant akmens priešais krioklį. Pasiekus Five Polish Ponds Valley pirmąjį ežerą bus kavinė, WC, name nuomojamos nakvynės vietos. Tai jau trečias mano aplankytas kalnų ežeras Lenkijos Tatruose. Šis ežeras man jaukiausias iš visų o ir pats maršrutas gražiausias. Tačiau didžiausias grožis atsiskleidžia pakilus virš ežerų, kopiant dar aukščiau – į Szpiglasowy Wierch (2110) viršūnę. Bent pusę trasos nuėjus, vaizdai atsiveria fantastiški. Netoli viršūnės bus statesnė atkarpa, reikės lipti prisilaikant grandinėmis, ir užlipus į Szpiglasowy Przelecz paeiti dar šiek tiek iki pačios viršūnės. Nuo viršūnės nusileisti galima į Morskie Oko pusę ir iš ten pareiti. Tačiau gražesnis kelias būtent nuo penkių ežerų slėnio. Tai apskritai man buvo vienas gražiausių maršrutų Lenkijos Tatruose.

EŽERAS CHARNY STAW GASIENICOWY (1624 M) IR KARB (1853 M)

Žygio trasa: Kuznice – Dolina Gasienicowa – Charny Staw Gasienicowy – Karb – Dolina Zielona Gasienicowa – Kuznice. Trasa apie 16 km.

Trasos pradžia – Kuznice ir iškart veda status sukilimas Dolina Gasienicowa mėlynuoju keliu per mišką, pievas. Pusiaukelėje praeisite kalnų namelius, WC, kavinę, čia nuomojami ir kambariai. Pasiekus ežerą laukia poilsis ir prieš akis atsiveriantys kalnai, kurie gali pasiūlyti įvairių ekstremalesnių trasų: Zawrat, Kozi Wierch, Orla Perc, Koscielec ir kt. Pasukome Koscielec viršunės link, status kopimas akmeniniais laiptais, tačiau dėl galimo lietaus pakilome iki žemesnės viršūnės Karb. Vaizdai kaip visada puikūs! Žemyn leidausi kitu, paprastesniu, Dolina Zielona Gasienicowa keliu ir grįžau iki Kuznice.

KUR PAVALGYTI:

Zakopaneje renkuosi vietines karčemas, kurių miestelyje ir yra daugiausia. Daugelyje lankytų vietų porcijos didelės, daug mėsiškų ir sočių patiekalų. Populiarus ir vienas mano mėgstamiausių patiekalų Zakopanėje - bulviniai blynai su guliašu. Jei keliausite vėsesniu metu - išbandykite karštą alų su medumi. Išvardinu iš lankytų kaviniu tas, kurias galėčiau rekomenduoti ir kurios Google neblogai įvertintos.

  • Góralska Pasja Restauracja - viena dažniausiai lankytų Zakopanės kavinių. Bulviniai blynai su guliašu, sriubos, viskas skanu.

  • Czarci Jar Karczma - pasirodė nebloga vieta ir kainos mažesnės, nei kitose kavinėse miesto centre.

  • Karczma Goralecka - panašūs tradiciniai patiekalai, kaip ir daugelyje kitų kaviniu. Viskas tiko ir patiko. Beje visose karčemose paeiliui groja muzikantai.

  • Krupowa Izba - su maistu viskas gerai, gal tik kiek mažesnės porcijos.

  • Sklep Regionalne Alkohole i Pijalnia Alkoholi Regionalnych - vietinių gėrimų parduotuvė, o rūsyje esančiame bare - platus gėrimų meniu degustacijai pasidaryti.

APIE TRASAS:

Trasose visada prieisite nuorodas su kryptimis, kurios padės nepasimesti ir suprasti, kokia trasa ir kur link einate. Trasos žymimos spalvomis ir šiuos ženklus taip pat rasite sužymėtus ant pakelės akmenų tam, kad neišklystumėte iš trasos. Prie pagrindinių įėjimų į Tatrų nacionalinį parką yra kioskeliai, kuriuose parduodami lankytojo bilietai – 9 zlotai asmeniui.

Lenkijos trasu žymėjimas spalvomis yra ne pagal statumą ar sudėtingumą.

  • MĖLYNA - žymimos ilgosios trasos.

  • RAUDONA - Raudona yra pagrindinis takas, vedantis į patraukliausias tam tikro maršruto vietas. Dažnai jis veda ir per aukščiausias kalnų viršūnes.

  • JUODA - trumpi takai, dažniausiai galutiniai etapai.

  • ŽALIA - žymimi jungiantys takai.

  • GELTONA - žymimi jungiantys takai.

Apie kalnus tiek, o norintiems paskaityti daugiau kelionių istorijų, pokalbių su keliautojais, atrasti krypčių idėjų, įkvėpimo, kviečiu parsisiųsti skaitmeninį kelionių žurnalą: https://aplinkpasauli.eu/zurnalas

Planuojantiems keliauti į Maltą pravers informacinis Maltos gidas PDF skaitmeniniu formatu: https://aplinkpasauli.eu/gidas-aplink-malta-z95dug

Taip pat, kviečiu užsiprenumeruoti naujienlaiškį, kuris siunčiamas porąkart į mėnesį, su kelionių naujienomis, informacija, krypčių ir bilietų pasiūlymais. :) Įveskite el. pašto adresą žemiau: